Marrakesz – uczta dla wszystkich zmysłów

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 11-04-2012 r.

To usytuowane u podnóży gór Atlas królewskie miasto jest dość głośne i zanieczyszczone. Można znaleźć w nim wiele bajkowego klimatu i historycznych atrakcji. Jesteś „kolekcjonerem” obiektów wpisanych na listę UNESCO? W takim razie koniecznie odwiedź stolicę południowej części Maroka! Jej stara, arabska dzielnica - medyna została w 1985 r. uznana za obiekt światowego dziedzictwa kultury.

Dżamaa al-Fina (inaczej Dżemaa el-Fna) – jest to swego rodzaju serce miasta, które znajduje się w samym centrum medyny. Kiedyś wykonywano tu wyroki na skazańcach oraz odbywały się targi niewolników, stąd pochodzenie nazwy, która oznacza „zgromadzenie umarłych”. Wczesnym wieczorem, gdy słońce malowniczo chyli się ku zachodowi plac ten zamienia się w prawdziwe miejsce rozrywek, które naprawdę nie zmieniło się wiele od czasów średniowiecznych. Akrobaci, sztukmistrze, zaklinacze węży, tancerze, muzykanci i bajarze, a pośród nich budki z tanim i pysznym jedzeniem przyciągają całe rzesze ciekawskich, do późnej nocy nie pozwalając im wrócić do łóżek. Można także obserwować cały ten cyrk na spokojnie – siedząc sobie w jednej z licznych, położonych wokół placu kafejek.

Suki – są to tradycyjne arabskie targowiska, na których można kupić dosłownie wszystko, od kurczaków po misterne przedmioty rękodzieła ludowego. Te w Marrakeszu uchodzą za najbardziej atrakcyjne w całym Maroku. Jeśli lubisz atmosferę zakupów oraz targowanie się – będzie to dla Ciebie wyborna rzecz! Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wybór towarów, ale także na ich logiczne rozplanowanie. Jest odrębna część dla metalurgów, dla tkaczy, dla jubilerów oraz dla handlarzy przyprawami, korzeniami i ziołami.

Trafić tam łatwo, bowiem suki mieszczą się nieco na północ od Dżamaa al-Fina; prawdziwą zagwostką jest jednak powrót! Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z usług miejscowych, chętnych do odprowadzenia nas (niekoniecznie najkrótszą drogą i niekoniecznie za darmo) przewodników.

Zwróćmy uwagę na mury okalające medynę; stoją one w swej niezmienionej formie od XIII w. Każda brama to prawdziwe dzieło sztuki, z których najpiękniejsza jest Bab ed-Debbagh, przez którą wchodzili garbarze. W Maroku po dziś dzień barwi się skóry w tradycyjny sposób – w wielkich kadziach, pełnych kolorowych cieczy. Nawet jeśli masz wrażliwy nos, zajrzyj tu koniecznie! Fantastyczne zdjęcia, które zrobisz na pewno wynagrodzą Ci chwilę wdychania brzydkiego zapachu.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28804 )
Array ( [docId] => 28804 )