Ogrody w Tokio

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 11-04-2012 r.

Japońska sztuka ogrodnicza jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych w świecie. Jej idea sprowadza się do możliwie jak najwierniejszego oddania piękna natury, bez jej niszczenia ani przytłumienia. Cieszmy oko morskimi, leśnymi czy górskimi krajobrazami w miniaturze, kamiennymi kręgami i drzewkami bonsai, których nie brakuje w wielkomiejskiej stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni.

W Tokio jest naprawdę dużo urokliwych ogrodów japońskich. Co więcej, roztaczają one wokół siebie swój czar o każdej porze roku – czy to pokryte białych puchem śniegu, czy tonące w powodzi bladoróżowych wiśni i kamelii podczas hanami - słynnego święta kwiatów, czy też wystrojone w bujną zieleń lata. Jesteś zmęczony metropolitarnym życiem i masz już dosyć tokijskiego tłoku, smogu i udzielającego się wszystkim pośpiechu? Dowiedz się, które z tych wspaniałych, zielonych, pachnących rajów warte są odwiedzin!

Shinjuku Gyoen – ciekawy park przy dzielnicy Shibuya, będący kompilacją 3 stylów ogrodniczych: tradycyjnego japońskiego, francuskiego oraz angielskiego. Ponad 20 tys. drzew sprawia, że jest to ulubione miejsce tokijczyków w czasie hanami.

Koishikawa Korakuen – jedno z najstarszych, bo datowane na 1684 r., zielonych miejsc w Tokio. Na początku miał on charakter ogrodu zielarskiego, gdzie uprawiano lecznicze rośliny dla biednych obywateli epoki Edo. Od XIX w. stał się częścią Uniwersytetu Tokijskiego, gdzie botanicy prowadzą badania naukowe. Jest tu także szklarnia i biblioteka z książkami o tematyce biologicznej.

 

Hamarikyu Onshi Teien – znajduje się w dzielnicy Chuo. W XVIII w. kiedy powstał, hodowano i tresowano na tych terenach drapieżne ptaki dla szogunów (pokazy sztuki sokolniczej odbywają się po dziś dzień). Jego położenie jest bardzo malownicze, w centralnej części znajduje się bowiem sztuczny staw, napełniony słoną wodą, wpuszczaną tu za pomocą specjalnej śluzy z Zatoki Tokijskiej. Do innych atrakcji należy pawilon herbaciany na wyspie Naka, odbudowany po wojnie na wzór z 1707 r.

Kokyo Higashi-gyoen – w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych ogrodów, ten ma wstęp wolny od opłat. Ponieważ rosną tu nie tylko tradycyjne wiśnie (sakura), ale także i śliwy (ume), jest to punkt obowiązkowy, który musisz zaliczyć w hanami.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28802 )
Array ( [docId] => 28802 )