Olsztyn – miasto wśród jezior i lasów

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 19-07-2012 r.

To prawda, że Olsztyn jest jednym z nielicznych miast, w którym można aktywnie spędzać czas na łonie natury. Należy jednak pamiętać, że nie tylko malownicze położenie miasta stanowi o jego wartości. Znajdują się tu liczne zabytki z przestrzeni dziejów oraz interesujące, powstałe współcześnie miejsca.

Zamek Kapituły Warmińskiej

Interesującym obiektem jest, prezentujący styl gotycki, XIV-wieczny Zamek Kapituły Warmińskiej. Z jego wieży możemy podziwiać piękną panoramę Śródmieścia. Jednym z administratorów zamku był niegdyś Mikołaj Kopernik. Dyrygował on przygotowaniami do obrony zamku przed Krzyżakami.

Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur. Do cennych zbiorów należy, pochodząca z XVI wieku, doświadczalna tablica astronomiczna, wykonana przez samego Kopernika oraz inkunabuł medyczny astronoma – jedyny taki egzemplarz w Polsce! Co więcej, w muzeum znajdziemy m.in. rzeźby gotyckie, kolekcje grafiki współczesnej, dokumenty i ikonografie.

Katedra św. Jakuba

XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba jest jednym z najciekawszych zabytków Olsztyna. Wieńczy ją 70-metrowa wieża. Niestety w wyniku wielokrotnych napaści wnętrze kościoła nie zachowało oryginalnego wystroju. Zdobią je natomiast XV-wieczne figury św. Andrzeja i św. Jakuba, tabernakulum w stylu gotyckim, rzeźby z XVI-XVII w. oraz tryptyk, przedstawiający scenę Zwiastowania. Ciekawostką jest to, że w katedrze odbywają się Olsztyńskie Koncerty Organowe.

Wysoka Brama

XIV-wieczna Wysoka Brama to jedna z trzech bram murów obronnych miasta, która przetrwała do dziś. Została odrestaurowana 9 lat temu. Jest głównym wejściem na olsztyńskie Stare Miasto. Widnieje na niej wizerunek Matki Boskiej Królowej Pokoju, który jest podarunkiem od papieża Jana Pawła II.

 

Planetarium Astronomiczne

Koniecznie trzeba zobaczyć drugie co do wielkości w Polsce, liczące 39 lat, Planetarium Astronomiczne. W jego wnętrzu nie bez powodu znajdziemy portret Mikołaja Kopernika, bowiem planetarium to jest siedzibą związku miast tego wybitnego astronoma. Ponadto, w planetarium mieści się specjalistyczna biblioteka, zawierająca tysiące książek i czasopism, przede wszystkim z zakresu astronomii.

Obserwatorium Astronomiczne

Oprócz planetarium, zwiedźmy również umiejscowione na wieży ciśnień Obserwatorium Astronomiczne. Oprócz ciekawych projekcji i obserwacji, mamy możliwość wejścia na taras wieży, skąd roztacza się widok na miasto. Szczególnie zainteresowani astronomią mogą zwiedzić także pracownię obserwacyjną.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28844 )
Array ( [docId] => 28844 )