Opole – festiwal i ślady Piastów

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-07-2012 r.

Opole, jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, znane przede wszystkim dzięki odbywającemu się tu corocznie Festiwalowi Piosenki Polskiej. Scena amfiteatru, na której odbywa się ta prestiżowa impreza estradowa, gości największych artystów. Na czas festiwalu zjeżdżają do Opola tłumy fanów z różnych regionów Polski. Oprócz festiwalu, warto zainteresować się też innymi miejscami tego miasta.

Wieża Piastowska

Doskonały punkt widokowy miasta stanowi 35-metrowa barokowa Wieża Piastowska. Jest ona jedyną pozostałością po zniszczonym przez Niemców XIII-wiecznym Zamku Piastowskim, w którym urzędowali niegdyś książęta opolscy. Ta licząca ponad 700 lat wieża to cenny zabytek Opola, ponieważ jest jedną z najstarszych pozostałości po budowlach obronnych w naszym kraju. Co więcej, wygląda niezwykle oryginalnie w otoczeniu współczesnych budowli.

Na szczycie wieży mieście się taras widokowy, z którego można podziwiać wiele zabytków Opola. By do niego dotrzeć należy najpierw pokonać ponad 160 stopni.

Amfiteatr

Niemal u stóp wieży mieści się amfiteatr – jeden z symboli miasta. Co roku odbywa się w nim znany Festiwal Polskiej Piosenki. Na fundamentach amfiteatru znajdowała się niegdyś najstarsza słowiańska osada w Opolu.

Fontanna Cerery

Kolejnym symbolem Opola jest odsłonięta w 1906 roku Fontanna Cerery. Ta bogato rzeźbiona fontanna usytuowana została w centrum miasta, na Placu Ignacego Daszyńskiego. Najbardziej uwidocznioną rzeźbą jest oczywiście postać Ceres – rzymskiej bogini, będącej opiekunką życia rodzinnego, strażniczką zasad moralnych oraz symbolem urodzaju. W jej otoczeniu znajdują się postacie bogini Demeter, Prozerpiny, Heraklesa oraz żeglarza i rybaka. Te dwa ostatnie są symbolem opolskiego rybactwa.

Kaplica Piastowska

Pozostając w temacie Piastów warto także zobaczyć Kaplicę Piastowską, będącą najstarszą świątynią na Śląsku. Nazywana jest ona także kaplicą św. Anny i stanowi mauzoleum Piastów opolsko-raciborskich.

Jej wnętrze ozdabiają dwa nagrobki z wyrzeźbionymi, charakterystycznie ubranymi postaciami: Bolka I i Bolka II – na pierwszym nagrobku, na drugim zaś – Bolka III wraz z żoną Anną Oświęcimską. Na ścianie mieści się wzorowany na gotyckich ołtarzach tryptyk św. Anny, na którym, oprócz samej postaci św. Anny, widnieje także książę Bolesław I oraz książę Władysław Opolczyk.

Oprócz tego, w kaplicy znajdziemy tablicę genealogiczną Piastów opolskich, tarcze dekoracyjne i herbowe. Warto również wiedzieć, że w krypcie kaplicy spoczywa pięciu książąt opolskich.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28848 )
Array ( [docId] => 28848 )