Różnorodne oblicza Londynu

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 26-07-2012 r.

Stolica Wielkiej Brytanii nie należy do miast, w których wszyscy turyści zakochują się od pierwszego wejrzenia – romantycznych i o oczywistym uroku, takich jak np. Paryż czy Praga. Jednak tym, którzy będą cierpliwi i gotowi poświęcić trochę więcej czasu na jego odkrywanie, Londyn odpłaci z nawiązką, prezentując wszystkie swoje tajemnice i skarby historycznego grodu i zarazem wielkiej metropolii.

Londyn z zabytkami

Londyn jest pełen kontrastów i to na każdym polu. Z jednej strony bardzo stary i o przebogatej przeszłości, posiadający niezliczoną ilość zabytków, pomników i muzeów, dumnie upamiętniających ponad 2-tysięczną historię tego miasta.

Największym (dosłownie!) jego symbolem jest Big Ben - wysoka na 96 m wieża zegarowa w neogotyckim stylu. Być może to on nauczył Anglików ich słynnej punktualności? Zegar stanowi część pięknie odbijającego się w wodach Tamizy Pałacu Westminsterskiego (Palace of Westminster), siedziby brytyjskiego parlamentu.

Tuż obok znajduje się Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey), zwane inaczej Kolegiatą Św. Piotra - jedna z najważniejszych anglikańskich świątyni tego kraju, gdzie od XI wieku koronowani i chowani są wszyscy królowie i królowe Imperium Brytyjskiego.

Będąc w tych okolicach warto odwiedzić Tower of London, potężny budynek z 1078 r., pełniący funkcję zarówno fortecy, twierdzy, więzienia jak i pałacu monarchów. Obecnie znajduje się tam skarbiec, w którym trzymane są królewskie klejnoty koronne. Tuż obok wznosi się ponad Tamizą wiktoriański Tower Bridge, który łatwo można rozpoznać po dwóch charakterystycznych wieżach. W środku wystawiana jest ciekawa ekspozycja poświęcona historii Wielkiej Brytanii.

Nie wolno zapomnieć o zobaczeniu, chociażby z zewnątrz, Pałacu Buckingham (Buckingham Palace) – oficjalnej rezydencji królowej Elżbiety. Pamiętajmy, że odwiedzając Londyn w czasie Olimpiady, która będzie miała miejsce w lipcu i w sierpniu 2012, uroczysta zmiana warty odbywa się co drugi dzień, zawsze punktualnie o 11:30.

Londyn nowoczesny

Z drugiej strony mamy zaś Londyn nowoczesny i awangardowy, który kusi całonocnymi atrakcjami, dyskotekami i pubami. Wśród nich najpopularniejszy jest Ministry of Sound, według niektórych największy klub w całej Europie. W każdej z czterech ogromnych sal panuje zupełnie inna atmosfera i puszczana jest odmienna muzyka.

Dla miłośników plenerowego grania Londyn przez całe lato oferuje odbywające się na świeżym powietrzu koncerty i inne kulturowe eventy. Prym wiodą Hyde Park (Hard Rock Calling Festival który przyciąga fanów starego dobrego rocka), Victoria Park (Lovebox Festival - gratka dla wielbicieli muzyki elektronicznej i DJ-ów z zespołu Groove Armada) oraz dzielnica Notting Hill. W tej ostatniej pod koniec sierpnia ma miejsce londyński karnawał w południowych rytmach samby i reggae – egzotyczny, latynoamerykański klimat gwarantowany!

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28847 )
Array ( [docId] => 28847 )