Salzburg – miasto narodzin Mozarta

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 18-07-2012 r.

Miasto to nieodparcie związane jest z muzyką. Odbywają się w nim liczne festiwale, w których uczestniczą miłośnicy muzyki z całego świata. Zabytkowe centrum tego malowniczego miasta położonego w północno-zachodniej Austrii, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świadczy to o tym, że Salzburga nie można kojarzyć wyłącznie z muzyką. A z czym jeszcze?

Zamek Hohensalzburg

Nad miastem dominuje usytuowany na wzgórzu Festungsberg, jeden z największych zamków w Europie – zamek Hohensalzburg. Ta okazałych rozmiarów forteca jest najczęściej zwiedzanym obiektem przez turystów. Jej budowę rozpoczęto w XI wieku. Apartamenty zamku były głównie używane do celów reprezentacyjnych, choć na początku XX wieku zamek ten był wykorzystywany jako więzienie.

Obecnie zwiedzający często zaglądają do kaplicy arcybiskupa Leonhard von Keutschach, która słynie m.in. z bogato zdobionych sklepień. Ponadto trzeba zobaczyć pełną przepychu Złotą Salę (Golden Hall), która służyła arcybiskupom nie tylko jako schronienie w czasie kryzysu, ale także jako rezydencja. Uwagę przykuwają w niej skrzynie zdobione złotymi guzikami mające symbolizować gwiazdy na niebie.

Golden Chamber czyli Złota Izba natomiast jest najładniej urządzonym pokojem z wszystkich książęcych komnat. Najbardziej intymnym pokojem zaś z wszystkich książęcych komnat jest sypialnia, w której oryginalne meblem i szlachetne tkaniny były z czasem zastępowane bardziej nowoczesnymi. Górną część ścian zdobią w niej złote guziki i rozety, natomiast dolna ich część jest „czysta”.

Klasztor św. Piotra

Klasztor św. Piotra został założony w VII wieku przez pierwszego biskupa Salzburga Ruperta. Charakteryzuje go najstarsza w Austrii biblioteka, która zawiera 800 cennych manuskryptów. W średniowieczu klasztor słynął ze szkoły pisarstwa. Innym osiągnięciem przypisanym Rupertowi jest ciągle działający najstarszy żeński klasztor Nonnberg, zamieszkiwany do teraz przez benedyktynki. Był wielokrotnie przebudowywany, a w chwili obecnej prezentuje styl barokowy.

 

Ulica Getreidegasse

Będąc w Salzburgu nie można zrezygnować ze spaceru ulicą Getreidegasse, przy której urodził się jeden z najwybitniejszych kompozytorów świata – Wolfgang Amadeusz Mozart.

Pałac Mirabell

Nie można zapomnieć także o Pałacu Mirabell z pięknymi kolorowymi ogrodami. Do Sali Marmurowej, będącej najsłynniejszą salą pałacu, prowadzą Schody Aniołów. Jej nieodparty urok sprawił, że uchodzi za najpiękniejszą salę ślubów w Europie Środkowej. Zewnętrzną wizytówką pałacu jest subtelny, kolorowy ogród, którego centrum stanowi fontanna. To właśnie tutaj nagrano kilka scen z filmu The Sound of Music.

Katedra, Pałac Leopoldskron, Muzeum historii naturalnej

Będąc w Salzburgu warto jeszcze zobaczyć wczesnobarokową katedrę z trzema XX-wiecznymi bramami, muzeum historii naturalnej Haus der Natur, w którym szczególną uwagę zwraca wystawa korali i akwarium czy też rokokowy Pałac Leopoldskron.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28836 )
Array ( [docId] => 28836 )