Słupsk przy okazji wakacji w Ustce

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-07-2012 r.

Wybierając się na weekendową eskapadę do Ustki stwierdziłam, że oprócz beztroskiego leżenia na plaży, warto byłoby coś zwiedzić. Idealnym do tego miejscem okazał się Słupsk, oddalony od Ustki zaledwie niecałe 20 kilometrów. Nie żałując swojego wyboru, chciałabym podzielić się swoimi wrażeniami z tego wyjazdu. Oto najcenniejsze i najciekawsze miejsca w Słupsku.

Baszta Czarownic

Częścią XV-wiecznych murów miejskich, otoczonych przez rzekę Słupię, jest kamienno-ceglana Baszta Czarownic. Zaliczana jest do grona najstarszych architektonicznych zabytków Słupska. W XVII wieku pełniła rolę więzienia, na początku XIX wieku zaś rolę magazynu, potem przerobiono ją na mieszkania, a w roku zakończenia II wojny światowej została częściowo zniszczona. Jej odbudowy podjęto się w latach 80. XX wieku.

Obecnie mieście się w niej Galeria Sztuki Współczesnej, wystawiająca kolekcje dzieł malarskich, rzeźbiarskich oraz fotografii i rysunku.

Uczynione z baszty więzienie przeznaczone było szczególnie dla kobiet, którym zarzucano powiązania z czarami. Egzekucją dla tych, którym udowodniono winę, było spalenie na stosie. Od tych właśnie wydarzeń wzięła się nazwa Baszta Czarownic.

Kaplica szpitalna św. Jerzego

Kaplica szpitalna św. Jerzego to unikatowa gotycka świątynia. O wyjątkowości tej budowli świadczy jej kształt. Zbudowana została bowiem w formie zniekształconego wieloboku, a świątynie, prezentujące taką architekturę nie często są spotykane w Polsce. Kaplica powstała w XV wieku przy Szpitalu Świętego Ducha, pełniąc przede wszystkim rolę kościoła.

Młyn Zamkowym

Młyn Zamkowym z charakterystycznymi małymi oknami wybudowano już w XIV wieku, jeszcze przed powstaniem samego zamku. Pierwotnie pełnił rolę spichlerza. Kilkakrotnie przebudowywany, zmienił swój wygląd zewnętrzny ze stylu gotyckiego na renesansowy. Jest najstarszym obiektem budownictwa przemysłowego w Polsce.

Obecnie przystosowano go do pełnienia roli muzeum. Mieści się w nim pracownia Działu Etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego oraz Galeria Bursztynowa. Jedna z wystaw etnograficznych prezentuje kulturę ludową Pomorza Środkowego.

Pomniki w Słupsku

W Słupsku znajduje się także wiele pomników.

Jednym z nich jest Pomnik Powstańców Warszawy, powstały jako pierwszy, bo już we wrześniu w roku zakończenia wojny. W jego skład wchodzi wykonany z czerwonej cegły mur, na którym widoczne są ślady pocisków, a w jego centralnej części wzrok przykuwa wizerunek ukrzyżowanego Jezusa, oraz postać zabitego powstańca. Koło jego głowy znajduje się sylwetka orła ze spuszczonym dziobem. U stóp poległego zaś umieszczono postać małego, płaczącego dziecka.

Warto także zobaczyć Pomnik Zwycięstwa, Pomnik Henryka Sienkiewicza, Pomnik Fryderyka Chopina czy też Pomnik Jana Kilińskiego. I co ciekawe, wymienione przeze mnie pomniki to tylko część wszystkich znajdujących się w tym mieście!

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28852 )
Array ( [docId] => 28852 )