Sztokholm – miasto na czternastu wyspach

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 07-08-2012 r.

Sztokholm, ze względu na lokalizację, określany jest mianem „miasta na wodzie”. Wdzierająca się do miasta woda, liczne mosty i kanały nadają mu swoisty urok. Życie toczy się tu swoim rytmem. Pomimo, że tylko jedna trzecia miasta jest zabudowana, to zwiedzający i tak mają wiele do przemierzenia.

Zamek królewski

Niewątpliwie największym zabytkiem miasta jest znajdujący się na Starym Mieście zamek królewski. Mieszka w nim obecny król Szwecji Karol XVI Gustaw. Zamek liczy aż 608 różnych sal i pokoi! W tej królewskiej rezydencji możemy oglądać Skarbiec, Salę Tronową, apartamenty rycerskie oraz apartamenty królewskie, których wystrój łączy style barokowy, rokokowy i neoklasycyzm.

Ponadto do zwiedzania udostępnione jest także Muzeum Pałacowe Trzech Koron, poświęcone historii Pałacu Królewskiego, w którym znajdują się m.in. pozostałości po zamku niegdyś stojącym na miejscu obecnego. Dużym zainteresowaniem cieszy się najstarsze szwedzkie muzeum Zbrojownia, mieszczące się w podziemiach zamku. Przedstawia ono kolekcję broni, zbroje, hełmy, tarcze, stroje, ordery i inne ciekawe eksponaty historyczne z przestrzeni wieków. Innym mieszczącym się w zamku muzeum jest Muzeum Antyków Gustawa III, zawierające klasyczne rzeźby króla z jednej z podróży do Italii.

Większość z pomieszczeń udostępnionych zainteresowanym, Król Szwecji pozwala zwiedzać za darmo!

Kościół św. Mikołaja

Ważnym zabytkiem dla Szwedów, w którym odbywają się znaczące uroczystości dworskie, jest XIV-wieczny Storkyrkan czyli Kościół św. Mikołaja. Jego najcenniejszy dorobek stanowi obraz Sądu Ostatecznego z końca XVII wieku, drewniana rzeźba Święty Jerzy ze Smokiem oraz kopia obrazu, który odwzorowuje dawny wygląd Sztokholmu. Nad kościołem wznosi się niemal 70-metrowa wieża, na której wiszą cztery dzwony.

Ratusz

Symbolem Sztokholmu jest zbudowany w 1923 roku ratusz, w którym mieszczą się liczne biura i sale konferencyjne. Najpiękniejszą z nich jest Złota Sala, której sufit zdobiony jest milionami drobinek złota i malowanego szkła. Co więcej, w ratuszu odbywają się co roku uroczyste bankiety dla laureatów Nagrody Nobla. Sylwetka ratusza z ponad 100-metrową wieżą najpiękniej prezentuje się nocą.

Muzeum Okrętu „Vasa”

Warto zobaczyć także Muzeum Okrętu „Vasa”, który prezentuje zbudowany na polecenie Gustawa Adolfa, wrak szwedzkiego okrętu wojennego. Ten cenny XVII-wieczny zabytek zatonął w 1628 roku, zaś do muzeum trafił dopiero w II połowie XX wieku. Dobrze konserwowany do dziś wygląda imponująco.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28856 )
Array ( [docId] => 28856 )