Weekendowa wycieczka do Drezna

Kategoria: Miasta
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Centrum z budowlami renesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi, 44 muzea, 56 galerii sztuki i 36 scen, 23-kilometrowy odcinek rzeki przepływający przez miasto. Wszystko to w Dreźnie, czyli Florencji nad Łabą.

Miasto

Drezno – stolica Saksonii, położone nad Łabą, we wschodnich Niemczech. Zniszczone w czasie II wojny światowej i tylko częściowo odbudowane to ciekawa propozycja wyjazdu na weekend dla osób, które kochają zwiedzać znane i wielkie miasta.

Jeśli planujemy dwudniową wycieczkę do tego miasta, zwiedzanie najlepiej będzie zacząć od najważniejszych zabytków Starego Miasta.

Pierwszym z nich jest Zamek – Rezydencja Wettynów, który reprezentuje połączenie sztuki barokowej i renesansowej z ponad 800-letnią historią.

Następnie warto udać się do Katedry Świętej Trójcy, tzw. Kościoła Dworskiego (Hof Kirche). Ta katolicka świątynia, zbudowana została w stylu późnego baroku. Jest jedną z największych, nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii. Protestancki, barokowy kościół to tzw. Frauenkirche – Kościół Marii Panny. Jego ruiny przez wiele lat stały w centrum Drezna, jako pomnik historii zbombardowania tego miasta. Budynek niedawno został zrekonstruowany.

Symbolem stolicy Saksonii jest Zwinger, dwór książęcy reprezentujący architekturę barokową. Bardzo charakterystyczna jest Brama Koronna ze słynną złotą kopułą. W pałacu znajduje się kilka ważnych muzeów. Niedaleko znajduje się Opera Sempera (Semperoper) jeden z najpiękniejszych budynków operowych na świecie.

Warto też opuścić na chwilę ścisłe centrum Drezna, by odwiedzić dzielnicę Hellerau wpisującą się w tradycję projektowania miast – ogrodów.

 

Muzea

Będąc w Dreźnie koniecznie należy udać się do Galerii Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alter Meister), gdzie mieści się jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego słynna za sprawą „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela (największy prestiż muzeum), "Chrystusa i faryzeuszów" Tycjana i "Sceny z życia św. Zenobiusza" Botticelliego. Z kolei w znajdującym się w Zwingerze Muzeum Porcelany znajdziemy wspaniałe eksponaty chińskie, japońskie, ale także zabytki europejskiej porcelany doby nowożytności.

Rozrywka

Godne polecenia są też wydarzenia kulturalne Drezna: Drezdeński Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Dixielandu, Festyn na brzegach Łaby.

Jeśli natomiast preferujesz spokojniejsze spędzanie wieczorów, spacer nad Łabą i podziwianie panoramy miasta to idealna dla Ciebie propozycja.

Dwudniowy wypad do Drezna zupełnie wystarcza by poznać jego główne zabytki i chłonąć atmosferę tej Florencji nad Łabą.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28808 )
Array ( [docId] => 28808 )