Wiedeń dla miłośników architektury

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Wiedeń, stolica i największe miasto Austrii, ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Historyczne centrum tego miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych, zostało w 2001r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oto miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć w mieście o najwyższej jakości życia na świecie.

Ciąg ulic, otaczający centrum Wiednia, nazywany jest Ringiem, przy którym powstało wiele wartych uwagi budowli. Teren wewnątrz obwodnicy to prawdziwy skarbiec architektonicznych i historycznych cudów.

W centrum starówki wznosi się jeden z najcenniejszych budynków sakralnych miasta - gotycka katedra św. Szczepana. W świątyni możemy podziwiać liczne dzieła sztuki gotyckiej oraz barokowej: monumentalny grobowiec Fryderyka III, ołtarz z Wiener Neustadt, późnogotycka kazalnica, ołtarz główny z obrazem przedstawiającym męczeńską śmierć Św. Szczepana oraz podziemne groby książąt Habsburgów i innych ważnych osobistości Austrii. Warto wiedzieć, że na dominującą nad miastem wieżę katedry można wjechać windą, by podziwiać słynący z kolorowych dachówek dach świątyni i rozległy widok stolicy Austrii.

Pałac Hofburg – zimowa rezydencja Habsburgów – jest jednym z największych kompleksów pałacowych Europy. Na uwagę zasługuje potężna, bogato zdobiona brama Michaelertor z fontannami i ogromną zieloną kopułą, apartamenty cesarskie, skarbiec, a także muzea Historii Sztuki oraz Przyrodnicze. W pałacu obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. Ciekawostką jest fakt, że co roku w sylwestra w Hofburgu organizowany jest tradycyjny bal cesarski.

Pałac Schönbrunn to z kolei letnia rezydencja Habsburgów. Jego otoczenie z romantycznym parkiem na czele zaskakuje harmonią i pięknem. Do zwiedzania udostępnionych jest kilkadziesiąt komnat, z których najbardziej znanym i najciekawszym jest tzw. pokój za milion. Jego rokokowe wyposażenie kosztowało podobno milion guldenów!

 

Muzeum Pojazdów z wyjątkową kolejką powozów i karoc robi także imponujące wrażenie, w szczególności złocista karoca olśniewająca przepychem z ośmiokonnym zaprzęgiem. W parku, pomiędzy pałacem a fontanną Neptuna, można podziwiać kwitnące gazony, sztuczne „ruiny rzymskie” i „piękne źródło”. Warte obejrzenia są także: palmiarnia, motylarnia i jeden z najstarszych w Europie ogrodów zoologicznych.

Widząc Dom Hundertwassera od razu nasuwa się określenie tej niebagatelnej architektury: fantazja bez granic. To dziś jedna z największych atrakcji Wiednia, pobudzająca wyobraźnię każdego turysty. W tym komunalnym domu mieszczą się 52 mieszkania, w których żyją ludzie. Pozazdrościć! Krzewy rozrastają się na dachu, z okna wyrasta drzewo, a kępki traw porastają mury. A kolory? Wygląda tak, jakby podczas malowania zabrakło farb. Nie można doszukać się identycznych okien i to dodaje budynkowi większego splendoru. Dom istnieje dopiero niewiele ponad 20 lat. Można podziwiać go tylko z zewnątrz – w przeciwnym razie mieszkańcy nie mogliby normalnie funkcjonować.

Neogotycki Ratusz jest obecnie siedzibą burmistrza i Rady Miejskiej Wiednia. Od początku swojego istnienia pełnił funkcję budynku użyteczności publicznej mieszczącego zarząd miasta. Przed budynkiem rozciąga się plac ratuszowy, wzdłuż którego znajdują się posągi osobistości zasłużonych dla miasta. Nad całością budowli górują dwie potężne wieże, na szczycie jednej z nich znajduje się posąg Rathausmann.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28819 )
Array ( [docId] => 28819 )