Wiosna i lato w Barcelonie

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 18-06-2012 r.

Jeśli decydujesz się na podróż do stolicy Katalonii akurat w maju lub czerwcu, możesz spokojnie darować sobie zwiedzanie obiektów zamkniętych. Zamiast tego, skup się na atrakcjach na świeżym powietrzu.

Liczne parki i ogrody zachęcają do romantycznych, relaksujących i kulturoznawczych spacerów, słusznie zyskując miano swoistych „muzeów na dworze”. W większości z nich, można podziwiać prace znanych artystów – malarzy, rzeźbiarzy oraz architektów, co na pewno sprawi, że nasza barcelońska wyprawa stanie się niezapomniana!

Parki historyczne stanowią zielone, malownicze tło dla wspaniałych rzeźb i rozmaitych architektoniczno-dekoracyjnych dzieł sztuki. Najsłynniejszy to oczywiście Parc Güell, gdzie można podziwiać geniusz przestrzennej wyobraźni architekta Antoniego Gaudíego, którego uważa się za symbol tego miasta. Kamienne schody z mozaikową salamandrą, wijąca się ławka wyłożona kawałkami kolorowych kafelków – potłuczonych odpadków z miejscowej fabryki azulejos, Sala Kolumnowa nawiązująca swą formą do jaskini ze stalaktytami i stalagmitami czy bajkowy dom Gaudíego to tylko niektóre z atrakcji tego parku. Jest tak duży, że dobrych kilka godzin to obowiązkowe minimum na jego zwiedzanie.

Barcelona jest również gratką dla fanów nowoczesnej architektury plenerowej. Projektanci Luis Peña Ganchegui i Francesc Rius, tworząc w 1985 r. Parc de l’Espanya Industrial inspirowali się starożytnymi termami, co widać w majestatycznych, białych wieżach, kolumnach i schodach, a także w ascetycznej, chłodnej i bardzo podniosłej atmosferze tego miejsca. Natomiast Parc del Port Olímpic zbudowany z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1992 r. pełen jest ogromnych, często abstrakcyjnych i śmiesznych rzeźb, które doskonale oddają klimat postmodernizmu.

Zainteresowanym tajemnicami flory polecam ogrody noszące imię poety z Majorki, Miguela Costa i Llobery (Jardins de Mossèn Costa i Llobera), które położone są na skalistym zboczu wzgórza Montjuïc, a ich specjalność to kaktusy i sukulenty. Dla pragnących nacieszyć wzrok kwitnącymi o tej porze roku kwiatami założono Parc de Cervantes z naprawdę imponującym, bo liczącym aż 10 tys. różanych krzewów i drzewek, rosarium.

Maj to miesiąc idealny dla amatorów aktywnego stylu życia, zwłaszcza praktykujących sporty wydolnościowe. W Barcelonie nie jest wtedy ani za zimno (wówczas łatwo o kontuzję) ani za gorąco, w tym czasie pojawia się więc w mieście coraz więcej ludzi uprawiających jogging czy nordic-walking. Ciągną oni zwłaszcza do parków z dużą ilością drzew, takich jak: Serra de Collserola czy wzgórze Montjuïc, gdzie jest sporo cienia, a także ścieżki zdrowia o różnym stopniu trudności. Ci, którzy są zmęczeni bieganiem czy robieniem brzuszków na drewnianych ławkach do ćwiczeń, mogą odpocząć podziwiając Barcelonę z góry z któregoś z licznych punktów widokowych.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28816 )
Array ( [docId] => 28816 )