Żnin – jedno z najstarszych miast Wielkopolski

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 27-06-2012 r.

Żnin jest jednym z najstarszych miast Wielkopolski. Bogata tradycja i historia tego miasta sięgają początków państwa polskiego. Warto wspomnieć, że Żnin od 30 lat jest międzynarodową areną sportów motorowodnych. Zabytkowe miejsca, zgromadzone na tym terenie, na długo zapadają w pamięci. Zobaczcie sami.

Kościół św. Marcina z XIV wieku to najstarszy zabytek miasta, zbudowany w stylu gotyckim. Jest miejscem kultu św. Benona. XVII-wieczny ołtarz ozdobiony jest rzeźbami św. Piotra i Pawła oraz obrazem patrona - św. Marcina. Na jednym z neobarokowych XIX-wiecznych ołtarzach bocznych znajduje się obraz św. Benona. Inne ozdoby kościoła to: figura św. Katarzyny z Sieny, wczesnobarokowa Grupa Ukrzyżowania z XVII wieku i XIX-wieczne dwa konfesjonały, ambona i chrzcielnica.

Kościół św. Floriana z XV wieku to gotycka budowla, powstała na miejscu dwóch wcześniejszych kościołów. W mury kościoła wstawiono romańskie ciosy – jeden z rytem jeźdźca. W centrum ołtarza głównego mieści się obraz św. Floriana, ozdobiony adorującymi aniołami. Prawy ołtarz boczny wieńczy XVII-wieczna rzeźba św. Jana Nepomucena i Józefa, lewy zaś wczesnobarokowa rzeźba z XVIII wieku św. Stanisława i Wojciecha oraz XVI-wieczna pieta. Kościół szczyci się klasycystycznymi organami i rokokowo zdobionymi konfesjonałami.

Muzeum Ziemi Pałuckiej mieści się w zabytkowym budynku Magistratu z XIX wieku. Znajdują się tam wystawy: „Etnografia Pałuk” oraz „Historia Żnińskiego Drukarstwa”. Pierwsza z nich przedstawia przeszłość i dorobek pałuckich osad, rzeźby, dekorację wnętrz czy hafty ludowe. Druga zaś maszyny i urządzenia poligraficzne z XIX i XX wieku, a także stare numery, m.in. „Pałuczanin” czy „Ilustrowany Kurier Polski”.

W tym samym budynku mieści się również „Galeria im. Tadeusza Małachowskiego” oraz Muzeum Sportów Motorowodnych.

 

Symbolem Żnina jest gotycka wieża ratuszowa pochodząca z XV wieku, zwana Basztą. Znajduje się w niej Oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej, który oferuje dwie interesujące wystawy – wystawę prezentującą historię miasta od pierwszych śladów osadnictwa do II wojny światowej, oraz ekspozycję przedstawiającą sylwetki wybitnych osób związanych z regionem.

Muzeum Sztuki Sakralnej „Sufragania” gromadzi rzeźbę i malarstwo sakralne, kielichy, naczynia, księgi liturgiczne, szaty, medale i monety przedstawiające papieży i biskupów. Unikatem w tym miejscu są pamiętniki braci Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Warto odwiedzić oddaloną od Żnina o 5 km wieś Wenecję, gdzie powstało pierwsze w Polsce Muzeum Kolei Wąskotorowej. Jest to największy w Europie skansen parowozów, wagonów oraz pojazdów trakcyjnych. Znajduje się w nim 17 zabytkowych parowozów i 60 innych pojazdów szynowych. Wyjątkowość tego miejsca podkreśla usytuowanie u podnóża ruin zamku Mikołaja Nałęcza z XIV wieku.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28824 )
Array ( [docId] => 28824 )