Dokumenty Twojego maluszka – dowód osobisty

Kategoria: Rodzina
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 05-06-2012 r.

Twoje dziecko chociaż jest jeszcze małym człowiekiem w niektórych sytuacjach, takich jak podróż zagraniczna na terenie Unii Europejskiej, musi posiadać własny dowód osobisty. Dowiedz się, gdzie możesz wyrobić dowód osobisty dla Twojego dziecka, ile to kosztuje, a także jakie dokumenty musisz złożyć.

Dowód osobisty dla malucha

Doskonale pamiętamy czasy, kiedy dowód osobisty odbierało się najwcześniej w dniu 18-tych urodzin. Przejęci, z odświętną miną szliśmy do urzędu odebrać ten jakże ważny dla nas dokument, który był przepustką do świata dorosłych. Od tej chwili mogliśmy już chodzić do klubów, kupić piwo, a przede wszystkim mieliśmy świadomość – często błędną – że już nikt niczego nie może nam zabronić. Czasy się zmieniły i teraz nawet noworodek może posiadać własny dowód, pod warunkiem że taką decyzję podejmą jego rodzice.

Kto i gdzie może złożyć wniosek

Jeśli chcesz wyrobić dowód osobisty dla dziecka, musisz złożyć wniosek w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. W przypadku osoby małoletniej, która nie ukończyła 13. roku życia, wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekuna ustanowionego przez sąd, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza.

Jeśli dziecko ukończyło 13. rok życia, a nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego, wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego obligatoryjnie należy dołączyć:

  • dwie aktualne fotografie o wymiarach 35 x 45 mm bez nakrycia głowy i okularów (lewy półprofil z widocznym lewym uchem),
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Ile to kosztuje

Wydanie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne.

Okres ważności

Dowód osobisty wydany osobie poniżej 18 roku życia jest ważny przez 5 lat. W przypadku niemowląt zaleca się, aby dowód wymienić wcześniej.

Kto odbiera dowód

Dowód osobisty wydany małoletniemu, który nie ukończył 13. roku życia, odbiera jeden z rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd, natomiast małoletni, którzy ukończył 13. rok życia może odebrać dowód osobiście.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28994 )
Array ( [docId] => 28994 )