Savoir - vivre przy świątecznym stole

Kategoria: Rodzina
Data: 20-12-2012 r.

Czas świąt Bożego Narodzenia to czas radosnego odpoczynku, oderwania się od codziennych spraw. Nie powinno się jednak w tym okresie zapominać o zasadach dobrego zachowania, zwłaszcza przy świątecznym stole. Co więcej, warto je kultywować, dając przykład kolejnym pokoleniom.

Kto, gdzie powinien zasiąść przy świątecznym stole

Jak usadzić gości zaproszonych na Święta? U obu szczytów stołów powinni siedzieć gospodarze. Mogą oni także usiąść naprzeciwko siebie pośrodku stołu. Najstarsza lub najważniejsza kobieta w rodzinie powinna zająć miejsce po prawej stronie gospodarza. Drugie najważniejsze miejsce dla kobiety znajduje się po lewej stronie pana domu. Po prawej stronie gospodyni powinien usiąść najważniejszy w rodzinie mężczyzna: senior rodu lub gość, którego gospodarze chcą najbardziej docenić.

Pozostałych członków rodziny i przyjaciół dobrze jest usadzać naprzemiennie: kobieta, mężczyzna. Panowie mają za zadanie obsługiwać panie po swojej prawej stronie. Ważne, aby sąsiedztwo przy stole było dobrane na zasadzie sympatii i dobrej znajomości. Dobrym rozwiązaniem, które ułatwi zachowanie porządku jest ustawienie karteczek z imionami przed nakryciami.

Dzieci powinny siedzieć przy świątecznym stole, tak jak każdy z gości. Nie wypada sadzać dzieci na kolanach u rodziców.

Dekoracja stołu świątecznego

Z zasadami świątecznego savoir – vivre łączy się odpowiednia dekoracja stołu. Udekorowanie stołu wydaje się sprawą prostą, jednak nie kiedy sprawia to nie małe problemy. Należy rozpocząć od nakrycia stołu, a zakończyć dekorowaniem świątecznymi dodatkami. Zasady nakrywania stołu są proste i niezmienne.

Sztućce układamy w takiej kolejności, w jakiej serwowane będę potrawy świąteczne, zaczynając od leżących najdalej od talerza. Ostrza noży powinny być odwrócone w stronę talerza. Noże układać należy po prawej stronie talerza. Łyżka powinna znajdować się na prawo od noża. Widelce kładzie się po lewej stronie. Kieliszki na wodę, mniejszy na wino białe i większy na wino czerwone należy postawić powyżej noża od dania głównego.

Po nakryciu stołu można zabrać się za jego dekorację. Pośrodku stołu stawiamy najważniejszy element dekoracyjny. Za dekorację może posłużyć kilka gałęzi sosny, świerku czy jodły ułożonych dokoła świecy lub szklana misa wypełniona wodą z unoszącymi się na niej świeczkami. Dekoracją może być również duży wazon wypełniony kompozycją z pomarańczy, goździków, laski cynamonu. Na święta nakrywamy stół białym obrusem. By go ożywić można wybrać jedną ze sprawdzonych kompozycji kolorystycznych. Stół można udekorować w tonacji złota i bieli, złota i czerwieni lub srebra i granatu.

Łamanie się opłatkiem

Jedną z najważniejszych części wigilijnego świętowania jest łamanie się opłatkiem. Zgodnie z dobrymi obyczajami pierwszą osobą składającą życzenia jest gospodarz, który następnie powinien zwrócić się do gospodyni i przełamać się z nią opłatkiem, jako z najważniejszą kobietą w domu. Następnie gospodarze kierują do swoim: rodzicom, dziadkom, starszym krewnym, a na końcu do najmłodszym członków rodziny.

Paweł Ryś


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29005 )
Array ( [docId] => 29005 )