Jak mądrze kupić prezenty w sieci

Kategoria: Rodzina
Data: 17-12-2012 r.

Coraz więcej osób zamiast biegania po centrach handlowych za prezentami, wybiera zakupy przez Internet. Nie ruszając się z domu można kupić prezenty dla całej rodziny. Warto jednak poznać parę zasad bezpiecznych zakupów w sieci, aby zakupy prezentów świątecznych były samą przyjemnością.

Dobry wybór sklepu internetowego

Na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu prezentów on-line? Po pierwsze warto sprawdzić e-sklep, w którym kupujemy. Szanujące się sklepy podają oprócz danych adresowych również dane rejestrowe, czyli NIP oraz numer KRS. Dodatkowym potwierdzeniem wiarygodności sklepu internetowego jest posiadanie certyfikatów, gwarantujących, że dany sklep stosuje dobre praktyki oraz określone standardy obsługi i nie łamie praw konsumentów.

Po drugie należy sprawdzić, jakie są dodatkowe oprócz ceny towaru koszty zakupu wybranego prezentu. Niekiedy sklepy doliczają dodatkowe opłaty za niestandardowe opakowania lub ekspresową wysyłkę.

Po trzecie należy wybierać sklepy, które szanują dane osobowe swoich klientów. Każdy sklep powinien zamieścić regulamin ochrony danych osobowych. Po czwarte przy wyborze sklepu internetowego, w którym chcemy dokonać świątecznych zakupów, przydatne są opinie i oceny klientów, którzy wcześniej korzystali z usług tego sklepu. Warto szukać ich na forach internetowych, szczególnie tych zamieszczanych na portalach nie związanych ze sprzedającym. W przypadku przeważającej liczby pozytywnych opinii można liczyć na bezpieczne zakupy internetowe.

Porównywanie cen i opinie prezentów

Dokonując zakupów przez Internet warto skorzystać z portali gromadzących oferty wielu sklepów internetowych. Umożliwia to porównanie cen określonych towarów oraz ich dostępność. Na stronach porównywarek umieszczone są także opinie osób, które już dokonały zakupu określonego towaru i mogą podzielić się ważnymi informacjami o tym produkcie.

Jak mądrze płacić za zakupy

Za zakupione przez Internet prezenty trzeba zapłacić. E-sklepy oferują kilka form płatności. Oto najczęstsze z nich:

  • Płatność przy odbiorze – uważana za najbezpieczniejszą formę zapłaty. Na poczcie lub przy kurierze możemy upewnić się, czy przesyłka zawiera rzeczywiście zamawiany przez nas prezent i czy nie jest on uszkodzony. Wadą tej formy płatności jest wyższa cena, o kilka procent wartości kupowanego prezentu.
  • Przelew z konta – z tej formy najczęściej korzystają osoby posiadające konta internetowe. Zaletą tego rodzaju płatności jest szybsza dostawa zamawianego prezentu. Z drugiej strony ta forma wiąże się z dużym ryzykiem, jeśli towar nie zostanie dostarczony kupujący na własną rękę musi domagać się zwrotu pieniędzy.
  • zapłata kartą – przy zapłacie kartą osoba kupujące może liczyć na dodatkową ochron, czyli tzw. chargeback - obciążenie zwrotne. Gwarantuje ono odzyskanie pieniędzy, jeśli sprzedawca nie dostarczył prezentu.
  • system płatności on-line – system ten jest najkorzystniejszy dla osób, które często dokonują zakupów przez Internet. Korzystając z tej formy płatności można liczyć na zwiększone warunki bezpieczeństwa zakupów, przejawia się to między innymi w ochronie danych osobowych klientów.

Autor: Paweł Ryś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29700 )
Array ( [docId] => 29700 )