Jak pogodzić rodzicielstwo z pracą zawodową

Kategoria: Rodzina
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 22-06-2012 r.

Kariera zawodowa jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Jak jednak ją pogodzić z ewentualnym rodzicielstwem? Czy posiadanie potomstwa jest równoznaczne z przekreśleniem zawodowego sukcesu?

Rodzicielstwo to Twój atut

Wielu pracowników, szczególnie kobiet, obawia się reakcji pracodawcy na wieść o zbliżającym się rodzicielstwie. Niestety nadal pokutuje stereotyp rodzica, który ciągle korzysta z urlopów wychowawczych i nie jest dyspozycyjny. Jednak wbrew pozorom rodzicielstwo może być Twoim dużym atutem.

Wychowywanie dziecka wymaga od każdego nie tylko dostatecznej odpowiedzialności, ale również dobrej organizacji własnego czasu. Sposób, w jaki układasz swój całodniowy harmonogram, możesz wykorzystać również w pracy. Ponadto doskonała organizacja, która pozwoli Ci na pogodzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi, będzie dowodem Twojej dojrzałości oraz profesjonalizmu.

Dziel obowiązki z partnerem

W sytuacji, kiedy nie do końca jesteś w stanie pogodzić rodzicielstwo z pracą zawodową, poproś o pomoc partnera. On również jest w pełni odpowiedzialny za wychowanie Waszego dziecka. Rozsądny podział obowiązków z tym związany pozwoli Wam obojgu na wywiązywanie się z roli nie tylko rodzica, ale również pracownika.

W związku z tym warto pomyśleć o sposobie racjonalnego podziału zadań. Możecie na przykład ustalić, że Ty będziesz opiekować się w godzinach porannych, a partner w godzinach popołudniowych. Kiedy jedno z Was będzie wypełniało obowiązki rodzica, drugie będzie mogło spokojnie poświęcić się pracy zawodowej. Cały sekret sukcesu w tym przypadku zależy od stopnia porozumienia między Tobą o Twoim partnerem.

 

A może praca w domu

Coraz popularniejszym rozwiązaniem, które pozwala na pogodzenie obowiązków rodzicielskich z zawodowymi jest praca we własnym domu. W wielu zawodach obecność w miejscu pracy nie jest konieczna do wykonywania obowiązków. Z pracodawcą możesz porozumiewać się za pośrednictwem elektronicznej poczty czy internetowych komunikatorów.

Praca w domu pozwoli Ci na zajęcie się służbowymi zadaniami przy jednoczesnej opiece nad dzieckiem. Jednak w tym przypadku sukces zależny jest od dwóch czynników: od zgody pracodawcy na taki rodzaj pracy oraz od Twojej samodyscypliny. Wiadomo, że w domu będziesz narażony na wiele czynników rozpraszających Twoją uwagę. Jedynie solidna organizacja czasu pracy oraz odpowiednia samodyscyplina pozwolą Ci na efektywną pracę w domu.

Sposobów na pogodzenie pracy zawodowej z rodzicielstwem jest kilka. Wszystko zależy tak naprawdę od przychylności Twojego pracodawcy oraz również od Twojej odpowiedzialności za powierzone obowiązki. Pamiętaj, że rodzicielstwo uczy bardzo dobrej organizacji. Tę zdolność warto również wykorzystać w swoim miejscu pracy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28996 )
Array ( [docId] => 28996 )