Dekorowanie świątecznej choinki

Kategoria: Rodzina
Data: 20-12-2012 r.

Dekorowanie choinki jest jedną z najbardziej ulubionych czynności w okresie świąt Bożego Narodzenia. Szczególną radość sprawia ona dzieciom, ale i dorośli bardzo chętnie w niej uczestniczą. W okresie przedświątecznym warto przypomnieć sobie skąd wzięła się ta tradycja oraz jakie znaczenia mają używane dekoracje.

Tradycja ubierania choinki na Święta

Choinka należy do najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Jednak jej pochodzenie związane jest z okresem przedchrześcijańskim. W czasach pogańskich rozpowszechniony był kult wiecznie zielonego drzewka. Drzewko takie było uważane za symbol życia i odradzania się.

Tradycja choinki wywodzi się z Alzacji, gdzie wystawiano drzewka i dekorowano je jabłkami, w nawiązaniu do rajskiego drzewa. Wśród chrześcijan zwyczaj ubierania choinki zapoczątkowali protestanci. Szczególnie popularny był on w Niemczech. Niemieccy protestanci w okresie zaborów przynieśli ten zwyczaj do Polski i dziś nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki.

W dawnej Polsce choinki ustrajane były wydmuszkami jaj piernikowymi figurkami, jabłkami, orzechami, gruszkami. Ozdoby choinkowe stanowiły przede wszystkim ręczne wyroby dzieci i dorosłych. Dzisiaj też jest podobnie oprócz bombek, łańcuchów dzieci, a także dorośli sami wykonują swoje dekoracje. Drzewko świąteczne ustrojone we własnoręcznie zrobione ozdoby cieszy bardziej, niż gotowe kupione w sklepie ozdoby.

Dekoracje mają swoje znaczenie

Dekorując choinki często nie zdajemy sobie sprawy, że ozdoby które na niej umieszczamy maja swoje znaczenie. Umieszczana na szczycie choinki Gwiazda Betlejemska ma pomagać powracać do domu z dalekich stron. Światełka, którymi ozdabiamy choinki symbolizują Chrystusa, który ma być światłem dla pogan i bronić dostępu złym mocom.

Często na choinkach wieszane są jabłka, które mają nawiązywać do biblijnego owocu, którym kuszeni byli przez Szatana Adam i Ewa. Wierzy się ponadto, że jabłka mają zapewnić zdrowie i urodę. Zawijane w sreberka orzechy, maja przynieść dobrobyt i siłę. Jedną z najbardziej popularnych wśród dzieci ozdób choinkowych są łańcuchy. One także mają swoje ukryte znaczenie. Papierowe łańcuchy mają przypominać o zniewoleniu grzechem. Z drugiej zaś strony, w niektórych rejonach kraju wierzy się, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami. Dobre nowiny i radosne wydarzenia symbolizują wieszane na choinkach dzwoneczki. Anioły radośnie umieszczane na drzewkach świątecznych mają opiekować się domem. Sama zaś choinka jest dla chrześcijan symbolem Chrystusa jako źródła życia.


Paweł Ryś


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29006 )
Array ( [docId] => 29006 )