Zabawy podczas podróży z dzieckiem

Kategoria: Rodzina
Autor: Błachnio Patrycja
Data: 30-07-2012 r.

Kilkugodzinna podróż nie musi być udręką. Jest dużo sposobów, by długa jazda samochodem minęła przyjemnie zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Wystarczy się do niej odpowiednio przygotować. Oprócz przerw na zaczerpnięcie świeżego powietrza i rozprostowanie nóg, zaplanujcie także wspólne zabawy.

Czytanie lub słuchanie książki

Warto zabrać w podróż ciekawą książkę dla dzieci. Może to być ulubiona pozycja, ale także nowa książka, kupiona wspólnie z dzieckiem specjalnie z okazji wyjazdu. Gdy zmęczy nas czytanie na głos, warto mieć w pogotowiu bajki do słuchania na płycie.

Wspólne śpiewanie

Prawdziwą atrakcją będzie też wspólne śpiewanie. Warto więc zabrać płyty z ulubionymi piosenkami dziecka i słuchać ich w trakcie podróży. Można wcześniej wydrukować słowa piosenek.

Multimedialne gadżety

Jeśli z dzieckiem podróżuje tylko kierowca, można zaopatrzyć się w przenośny odtwarzacz DVD albo laptop z bajkami czy grami.

Do grania i układania

W podróży sprawdzą się wszelkie zgadywanki, gry karciane, a także specjalne magnetyczne gry podróżne. Ważne, żeby nie były zbyt skomplikowane i nie miały zbyt dużo drobnych elementów.

Do rysowania i naklejania

Warto mieć pod ręką czyste kartki i świecowe kredki. Można zagrać razem w kółko i krzyżyk albo dokumentować podróż zachęcając dziecko do rysowania tego co mijamy po drodze. Dobrym pomysłem będzie zabranie książeczek ze zgadywankami, kolorowankami i naklejkami.

 

Gry słowne

Gry słowne to prosty sposób na skupienie uwagi dziecka i dobrą zabawę. Rozwijają pamięć i twórcze myślenie.

Wspólne opowiadanie historyjki – tworzycie wspólnie historię, opowiadając ją po jednym zdaniu na zmianę z dzieckiem, np. „żyła sobie mała dziewczynka”, „dziewczynka miała piękne, kręcone włosy”, „uwielbiała jeździć na rowerze”…

Wyszukiwanie rzeczy na daną literę alfabetu – wymieniacie na zmianę otaczające Was przedmioty np. na literę „K” – krowa, krzaki…

Szukanie rymów – rodzic wypowiada słowa, do których dziecko dobiera rym, np. „panna-wanna”…

Łańcuch słów - każdy kolejno mówi wyraz na literę, na którą skończył się poprzedni, np. dom-mama-auto-okno…

Zgadnij co mam na myśli – dziecko wybiera w myślach jakiś przedmiot, a my staramy się zgadnąć co to jest, zadając pytania, na które dziecko może odpowiadać tylko „tak” lub „nie”…

Spostrzegawczość – dziecko rozgląda się uważnie, zamyka oczy i zgaduje np. jaki kolor ma sukienka mamy, koszula taty…

Dobra pamięć – rozpoczynamy zabawę od prostego zdania „poszła mama na targ i kupiła…” dodając kolejno produkt, który można kupić na targu, np. jabłka. Dziecko powtarza całe zdanie, dodając własny produkt : „poszła mama na targ i kupiła jabłka i pomidory”. Rodzic znów powtarza całe zdanie, dodając swój produkt : „poszła mama na targ i kupiła jabłka, pomidory i kalafior…”.

Drodzy rodzice, gdy już dotrzecie na miejsce, nie zapominajcie pochwalić swoich pociech za to, że dzielnie zniosły tak długą podróż.

Błachnio Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29001 )
Array ( [docId] => 29001 )