Czy to możliwe, aby jedno małe dziecko robiło taki bałagan

Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 20-06-2012 r.

Niestety możliwe, a Ty oprócz normalnego etatu w pracy jesteś teraz etatowym rodzicem, a na dodatek zyskałeś etat sprzątaczki. A przecież potrzebujesz kilku godzin na sen nie mówiąc już o czasie dla siebie. Co zrobić, aby w Twoim domu znowu zapanował ład i porządek?

Czy dziecko równa się bałagan

Z pewnością doskonale pamiętasz, jak oczekując narodzin potomka nie mogłeś zrozumieć dlaczego w domach Twoich znajomych, którzy mają dzieci z reguły panuje większy lub mniejszy bałagan. Obiecywałeś sobie wtedy, że u Ciebie tak nie będzie, że zdołasz zapanować nad chaosem, który wprowadzi do Waszego domu mały człowiek. Poza tym przecież to niemożliwe, żeby kilkumiesięczne dziecko robiło aż taki bałagan.

Niestety minęło kilka miesięcy a doskonale rozumiesz swoich znajomych – nie możesz przecież na okrągło sprzątać, więc skapitulowałeś i pomału przyzwyczajasz się do bałaganu.

Przecież to ja bałaganię

Z przerażeniem stwierdzasz, że to nie tylko Twoje dziecko robi bałagan, ale również Ty pozwalasz sobie zostawić ubranie na krześle, czy brudne naczynia. A przecież nigdy tak nie robiłeś. Owszem, ale jeśli wokół Ciebie panuje bałagan nie masz już motywacji, żeby sprzątać po sobie.

 

Zorganizuj dziecku mądre zabawy

Niestety sam musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Przygotuj mieszkanie tak, aby mały człowiek czuł się w nim swobodnie, miał szansę poznawać świat a bałagan, który zrobi Ty posprzątasz w kilka minut. Oczywiście od początku włączaj malucha w porządki i tłumacz mu, że po skończonej zabawie należy posprzątać.

Ustal gdzie będzie kącik zabaw Twojego dziecka oraz jakimi przedmiotami domowymi może się bawić. Nie musisz pozwalać dziecku grzebać we wszystkich szufladach a potem godzinami układać guzików, czy kompletować kolczyków, nie mówiąc już o tym, że takie przedmioty dziecko może połknąć. Doskonałą zabawką może być przecież pilot od telewizora, pokrywki od garnków, czy drewniane łyżki.

Nie staraj się na siłę zmuszać dziecka do zabawy w łóżeczku, czy kojcu jeśli protestuje – pozwól mu poznawać świat, ale kontroluj to poznawanie. Przedmioty małe lub niebezpieczne usuń z pola zabaw Twojej pociechy a pozostaw te, którymi maluch nie wyrządzi sobie krzywdy. Będziesz zaskoczony, gdy Twój kilkumiesięczny bobas odkryje na przykład jak włączyć telewizor.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29093 )
Array ( [docId] => 29093 )