Czy Twoje dziecko jest gotowe na pierwsze konto bankowe? Sprawdź!

Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 19-02-2024 r.

Jako rodzic dbasz o to, aby Twoje dziecko miało wszystko, czego potrzebuje i zapewniasz mu możliwości nauki o świecie. Ale czy uwzględniasz w tym podejściu edukację finansową? Przecież to właśnie ona będzie podstawą do jego samodzielności w świecie pieniędzy w dorosłym życiu. Im wcześniej Twoja pociecha nauczy się, czym jest pieniądz, jaką ma wartość oraz jak odpowiedzialnie się nim posługiwać, tym łatwiej będzie jej później. Pierwsze konto w banku może w tym bardzo pomóc. Przybliżymy więc kwestie tego, kiedy można je założyć oraz dlaczego warto to zrobić.

W jakim wieku Twoje dziecko może posiadać konto?

Zanim podejmiesz decyzję o tym, aby założyć pierwsze konto bankowe dla dziecka, zastanów się przede wszystkim nad gotowością Twojej pociechy. Może ona wynikać z tego, na jakim etapie nauki o finansach się ona znajduje lub po prostu – z jej wieku. Obecnie, aby dziecko mogło stać się posiadaczem konta i miało stosunkową swobodę w korzystaniu z niego za pomocą karty, musi mieć ukończone 13 lat.

Wynika to z kwestii prawnych. Właśnie po 13 urodzinach, małoletni uzyskują tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że mogą założyć m.in. konto bankowe. Ważność takiej umowy zależy jednak od potwierdzenia jej przez ustawowego opiekuna.

Bank BNP Paribas daje jednak wiele możliwości, dzięki którym pod Twoim czujnym okiem pociecha może zacząć uczyć się zarządzania rachunkiem nawet wcześniej. Jednak musisz ustalić, czy czuje taką potrzebę, a także przede wszystkim, czy chce już rozpocząć przygodę z finansami i wykazuje nimi zainteresowanie. Tylko wtedy nauka będzie miała sens. Jeżeli już ustalicie, że to właśnie ten czas, przedyskutujcie też zasady, jakie będą obowiązywać, aby dziecko wiedziało, czego się spodziewać oraz jak i kiedy może korzystać ze zgromadzonych na rachunku środków. Zdecydujcie też, jakie konto dla dzieckawybrać.

Konto Samodzielniaka w Banku BNP Paribas

Bank BNP Paribas wychodzi potrzebom rodziców i ich pociech naprzeciw. Konto Samodzielniakato rozwiązanie dla dzieci w każdym wieku. Tak jak pisaliśmy wcześniej, dziecko, które ukończyło 13 lat za zgodą i w obecności opiekuna może samodzielnie założyć taki rachunek. W takim przypadku otrzymuje swobodny dostęp do zgromadzonych na nim środków. W ramach rachunku może nie tylko płacić własną kartą płatniczą i wypłacać gotówkę z bankomatów. Jest także w stanie dokonywać transakcji internetowych do ustalonego limitu, jak również obsługiwać aplikację mobilną i bankowość online.

Ale nie oznacza to, że jeśli Twoja pociecha nie osiągnęła 13 lat, nie możesz założyć jej konta. Wręcz przeciwnie – możesz to zrobić bez względu na jej wiek. Jedyną różnicą są kwestie wynikających z tego ograniczeń. Przykładowo dla pociechy pomiędzy 7 a 13 rokiem życia możesz zdecydować o wydaniu karty debetowej do Twojego dodatkowego rachunku o nazwie Konto Karty Samodzielniaka.  Dziecko nie będzie miało jednak swobody w dysponowaniu pieniędzmi. Może dokonywać np. drobnych płatności w sklepie, nie jest natomiast możliwe płacenie przez internet czy korzystanie z bankowości internetowej i aplikacji.

Pamiętaj, że warunkiem otwarcia Konta Samodzielniaka jest wcześniejsze posiadanie lub otwarcie przez rodzica lub opiekuna prawnego konta osobistego w BNP Paribas.

Jak jeszcze możesz zadbać o przyszłość finansową swojego dziecka?

Wybierając konto dla dziecka z kartą, masz oczywiście kontrolę nad rachunkiem, możesz składać dyspozycje i monitorować aktywność pociechy. Jeżeli Twoje dziecko ma 13 lat, może mieć wydaną kartę płatniczą do Konta Samodzielniaka. Dzięki temu jesteś w stanie nie tylko dbać o jej bezpieczeństwo, ale też wspierać ją w procesie nauki zarządzania pieniędzmi. Pełną kontrolę nad rachunkiem uzyska ono wraz z ukończeniem pełnoletności. Do tego czasu możesz jednak wykorzystać także inne produkty bankowe, aby pomagać jej w budowaniu stabilnej przyszłości finansowej.

Jednym z rozwiązań jest odnawialna Lokata Samodzielniaka, które to rozwiązanie może okazać się przydatne w nauce odpowiedzialnego oszczędzania. Oferuje ona oprocentowanie na 3,75% w skali roku i 3-miesięczny okres lokacyjny. Pozwoli to dziecku na realne obserwowanie efektów oszczędzania.

Czy warto założyć konto dla swojego dziecka?

Twoje dziecko jest wyjątkowe i to Ty najlepiej wiesz, w jakim tempie dorasta oraz jak szybko się uczy. Jeżeli widzisz więc, że rośnie jego zainteresowanie pieniędzmi, własny rachunek może być jedną z najciekawszych praktycznych pomocy w procesie edukacji finansowej. Konto dla dziecka da mu możliwość zapoznania się ze sposobami zarządzania środkami od podstaw. Twoja pociecha będzie mogła uczestniczyć w procesie jego zakładania, a także otrzyma dostęp do środków płatniczych.

To idealna okazja do zapoznania jej z tym, co oznacza odpowiedzialne dysponowanie funduszami. Ograniczone środki, z których może korzystać będą też świetnym sposobem, aby pokazać, że ich wydawanie to nie jedyna droga. Może przecież oszczędzać oraz starać się je pomnożyć. Takie podejście to natomiast świetny fundament do osiągnięcia stabilności finansowej w przyszłości. Konto niesie ze sobą jeszcze coś dodatkowego. Dziecko zdobywa dzięki niemu poczucie nie tylko odpowiedzialności, ale też samodzielności. Przekazanie mu dostępu do „dorosłych” narzędzi finansowych jest też przejawem zaufania.

Dane podane w artykule są aktualne na dzień 19.02.2024 r.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43159 )
Array ( [docId] => 43159 )