Jesienne zabawy na świeżym powietrzu

Autor: Błachnio Patrycja
Data: 25-09-2012 r.

Jesień nie musi być ponura i monotonna. Jest porą roku, która stwarza wiele okazji do aktywnej zabawy z dzieckiem. Kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębina. Ubierzcie wygodne buty i wyruszcie z dziećmi na jesienny spacer!

Wyścigi z wiaderkiem pełnym skarbów

Zabierzcie ze sobą plastikowe wiaderka albo koszyki. Przydadzą się do poszukiwania skarbów – szyszek, żołędzi, liści, kamyków, patyczków… Urządźcie wyścigi! Zaznaczcie na ścieżce linię startu i mety. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie z pełnym wiaderkiem do mety.

Kolorowy bukiet z liści

Rozglądajcie się uważnie i zbierajcie jesienne liście. Zróbcie z nich kolorowe bukiety! Komu uda się zrobić większy? Potem porozmawiajcie o kolorach, kształtach i rodzajach liści. Zgadujcie z jakiego drzewa spadły.

Zgadnij czego brakuje

Zebrane wcześniej skarby jesieni ułóżcie na ścieżce w szeregu. Przyjrzyjcie im się uważnie. Po tym jak dziecko zakryje oczy, schowaj jeden przedmiot. Maluch będzie musiał zgadnąć czego brakuje. Koniecznie zamieńcie się rolami!

Ukryty skarb

Pobawcie się w szukanie ukrytego skarbu! Znajdź kryjówkę, w której schowasz skarby, gdy maluch nie będzie patrzył. Koniecznie zaznacz drogę do ukrytego skarbu. Nie zapomnij też o nagrodzie dla małego odkrywcy.

Jesienne podchody

Jeśli wybierzecie się na spacer całą rodziną, spróbujcie pobawić się w podchody. Jedna osoba zostawia za sobą ślady, tak by reszta mogła ją odnaleźć. Zaznaczajcie drogę strzałkami ułożonymi z patyków.

Matematyczna układanka

Wykorzystajcie zebrane skarby. Ułóż na ścieżce żołędzie, szyszki, kasztany w określonym porządku – jeden kasztan, dwa żołędzie, jedna szyszka itd. Poproś dziecko, aby kontynuowało układanie. Możecie także uczyć się dodawania i odejmowania.

Co było dalej…

Podczas spaceru możecie pobawić się w układanie historyjki. Zacznij jesienną opowieść – dawno temu, w wielkim lesie…. Niech maluch spróbuje opowiedzieć co mogło być dalej. Opowiadajcie po kawałku, aż stworzycie ciekawą historyjkę.

Zabierzcie do domu kilka darów jesieni – liści, kasztanów, żołędzi, kuleczek jarzębiny, szyszek… Przydadzą się do zabawy i prac plastycznych podczas długich, jesiennych wieczorów.

Dobrej zabawy!


Zobacz także:

Błachnio Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29108 )
Array ( [docId] => 29108 )