Czy warto, by dziecko pojechało na obóz harcerski

Autor: Balcewicz Justyna
Data: 11-07-2012 r.

Obozy harcerskie to obecnie jedna z wielu możliwości wakacyjnych wyjazdów dla dzieci. Jeżeli Twoja pociecha chodziła na zbiórki harcerskie, albo zuchowe w czasie roku szkolnego, pewnie dostaniesz ofertę wyjazdową od opiekuna drużyny. Jeżeli dziecko nie miało wcześniej kontaktu z harcerstwem, to nic nie szkodzi. Dowiedz się w najbliższym hufcu, czy możesz zapisać je na obóz.

Na początek warto wiedzieć, że czym innym są obozy harcerskie, a czym innym zuchowe. Młodsze dzieci (początek podstawówki) to zuchy i dla nich organizowane są krótsze (dwutygodniowe) wyjazdy w formie kolonii. Dzieci zakwaterowane są w ośrodku ze stołówką, a na miejscu mają organizowany czas przez wychowawców. Zanim zapiszesz swoją pociechę na obóz zuchowy – dokładnie dowiedz się o szczegóły. Każdy hufiec ma swoje zasady organizacji takich wyjazdów.

Obóz harcerski to najczęściej trzytygodniowy wyjazd. Dzieci będą mieszkać w namiotach w lesie, w samodzielnie zbudowanej infrastrukturze. Na miejscu oczywiście będzie wykwalifikowana opieka, lekarz, ratownik (jeżeli w pobliżu będzie zbiornik wodny) no i wychowawcy. Taki obóz z pewnością uczy samodzielności. Harcerze sami gotują posiłki, sprzątają, dbają o otoczenie obozu.

Twoje dziecko z pewnością nauczy się wielu przydatnych umiejętności, zaradności, wytrwałości, a przede wszystkim ciekawie spędzi czas na łonie przyrody. To z pewnością ciekawa alternatywa do spędzenia wakacji w mieście, a do tego raczej tania. Z reguły cena za trzytygodniowy obóz wynosi ok. 1000 zł.

 

Zanim poślesz dziecko na obóz harcerski, koniecznie zapytaj je o zdanie. Wyjazd jest długi, a warunki trudne. Dziecko, które nigdy wcześniej nie spało w namiocie może przeżyć szok. Szczególnie jeżeli nigdy nie miało kontaktu z harcerstwem. Warto więc udać się wspólnie na spotkanie przedwyjazdowe, wypytać wychowawców o potrzebne informacje i pozwolić dziecku na zapoznanie z drużyną.

Pamiętaj, że w przypadku takich decyzji należy być ostrożnym i szanować wolę dziecka. Wakacje mają być w końcu przyjemnym czasem.

Balcewicz Justyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29097 )
Array ( [docId] => 29097 )