Czym kierować się przy wyborze szkoły średniej

Autor: Mazurek Krystyna
Data: 30-07-2012 r.

Decyzja dotycząca dalszej nauki w szkole średniej spoczywa zarówno na dzieciach, jak i na rodzicach. W zależności od wyników nauki w gimnazjum, chęci do nauki, ambicji wybierane jest przez nich liceum lub technikum.

Nauka w dobrym liceum

Najlepsze licea wybierają uczniowie z wysoką średnią, którzy dobrze zdali egzaminy gimnazjalne.

W takich szkołach jest wysoki poziom nauczania. Nic dziwnego, skoro w klasie potrafi być trzydzieścioro uczniów ze świadectwem z wyróżnieniem i prawie maksymalnym wynikiem z egzaminu. Ci uczniowie myślą zawsze o dalszej nauce, więc poszerzenie wiedzy i umiejętności jest ich priorytetem.

W takich klasach można zacząć realizację programu od razu od wysokiego poziomu, bo wiadomo, że uczniowie podołają. Zaletą takiej szkoły są dobre wyniki matur. Nawet słabi uczniowie z dwójkami i trójkami zdają egzamin maturalny na poziomie zapewniającym dostanie się na studia.

Minusem nauki w liceum jest na pewno stres. Stresem dla niektórych uczniów, a także i rodziców są oceny. Uczeń piątkowy w gimnazjum musi przyzwyczaić się do trójek, często też dwójek. Nie znaczy to, że dziecko przestało uczyć się, albo nie daje sobie rady. Często po prostu nie wyrabiają się czasowo. Nagle dziecko musi zmierzyć się z dużą ilością materiału do opanowania, obszernymi pracami domowymi. Tak będzie niestety przez trzy lata. Dopiero na studiach zrozumie, że to, czego uczył się do matury – to tylko jeden niewielki egzamin na studiach.

Nauka w technikum i średnim liceum

A co ze średniakami, którzy albo są mniej zdolni, albo po prostu nie lubią się uczyć i mają spore braki? Niektórzy z nich wybierają średnie liceum, inni technikum.

W średnim liceum program i przedmioty są takie same jak w tzw. dobrym liceum. Szkoła musi jednak dostosować się do umiejętności i możliwości wychowanków. Z tych szkół uczniowie, którzy uczą się dobrze, też zdają maturę. Tu po prostu trafia więcej uczniów, którzy chcą tylko przejść z klasy do klasy i nie liczą się dla nich wyniki w nauce (oczywiście cały czas myślimy o przeciętnych uczniach, a nie tych wyjątkowo zdolnych, czy z różnymi dysfunkcjami i problemami, bo to całkiem inny problem).

Dlaczego dzieci i rodzice wybierają technikum? Głównie ze względów praktycznych, co jest zrozumiałe, bo szkoła umożliwia nie tylko zdanie egzaminu maturalnego, ale i uzyskanie tytułu technika danego zawodu.

Nauka w technikum trwa cztery a nie trzy lata. Nastolatek ma więcej czasu na dorośnięcie, spoważnienie.

Do technikum w większości idą średni a nawet słabi uczniowie. Trzeba jednak zastanowić się, czy zawsze jest to dobra decyzja? Może lepiej wybrać średnie liceum?

W technikum wbrew pozorom od pierwszej klasy jest dużo nauki. Wprawdzie poziom nauki nie jest tak wyśrubowany jak w dobrym liceum, ale jest to szkoła zawodowa, więc dziecko dodatkowo uczy się przedmiotów zawodowych. Już w pierwszej klasie są trzy, cztery przedmioty związane z profilem kształcenia.

Trzeba zastanowić się, czy nastolatek podoła takiemu wyzwaniu? Czy będzie w stanie uczyć się tylu przedmiotów, czy będzie miał na to ochotę? W technikum jest więcej przedmiotów, więc więcej lekcji w tygodniu - przez co dziecko później wraca do domu.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Technika wymagają zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o przydatności do zawodu. Często w trakcie nauki okazuje się, że uczeń nie powinien wykonywać danej profesji, bo np. nie może długo stać, uczula go mąka, w ogóle nie jest w stanie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej. Przyczyn może być wiele.

W takiej sytuacji uczeń musi zmienić szkołę, co jest trudne, ze względów programowych. Licea trwają trzy lata, więc inny jest rozkład materiału przedmiotów ogólnych. W pierwszej klasie można ewentualnie powtórzyć klasę, ale, jeśli dziecko jest na dalszym etapie nauki, zmiana szkoły staje się poważnym problemem. W niektórych przypadkach, mimo problemów zdrowotnych, lekarz pozwala na ukończenie szkoły, więc i na praktyki zawodowe, ale wiadomo, że uczeń i tak nie będzie w przyszłości pracował w wyuczonym zawodzie.

Mazurek Krystyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29099 )
Array ( [docId] => 29099 )