Gry słowne – baw się i poszerzaj słownictwo swojego dziecka

Autor: Balcewicz Justyna
Data: 20-06-2012 r.

Dzieci uczą się nowych słów praktycznie codziennie. Z biegiem czasu znają ich coraz więcej i z każdym dniem potrafią je poprawnie wykorzystać. Bogate słownictwo to ważny atut Twojego dziecka, który pomoże mu w przyszłości szybciej się uczyć, łatwiej formułować myśli, a w efekcie lepiej się rozwijać.

Wzbogacać słownictwo warto praktycznie na każdym kroku. Sprzyja temu czytanie książek dzieciom oraz wspólne rozwiązywanie krzyżówek i szarad (wtedy możesz na bieżąco tłumaczyć nowe słowa).

Ważnym aspektem jest również utrwalanie słownictwa, umiejętność tworzenia wyrazów pokrewnych, odmian, skojarzeń. Możesz wspierać swoje dziecko w tym zakresie ucząc je przez zabawę. Doskonale do tego nadają się gry słowne.

Przykładowe zabawy słowne

Wymyślanie jak największej ilości słów na wylosowaną literę – to bardzo prosta gra, w którą mogą się bawić już przedszkolaki. Wystarczy wylosować literę z alfabetu i ustalić czas rozgrywki, np. 5 minut. Potem sprawdzamy komu udało się wymyślić najwięcej poprawnych wyrazów.

Słówka – bardzo popularna zabawa. Polega na tworzeniu ciągu wyrazów, z których każdy kolejny zaczyna się na ostatnią literę poprzedniego, np. stół – ławka – arbuz – zegar – rower… Słowa nie mogą się powtarzać!

Wisielec – szubienica – jedna osoba wymyśla hasło z wybranej wcześniej kategorii, np. ubrania. Zapisuje je podając ilość liter, z których ono się składa. Druga osoba zgaduje jakie litery mogą znajdować się w haśle. Poprawnie wybraną literę zapisujemy w odpowiednim miejscu hasła, a błędną pod spodem. Każdy błąd kosztuje dorysowanie kolejnej części szubienicy. Kompletny rysunek oznacza przegraną.

 

„Co by Zosia chciała kupić na literę A?” – zabawa nawet dla najmłodszych. Jedna osoba zadaje pytanie „Co by Zosia chciała kupić na literę…” wraz z wybraną przez siebie literą alfabetu. Zadaniem drugiej osoby jest wymienienie trzech przedmiotów, które można kupić w sklepie na daną literę, np. arbuz, akwarele i ananasy.

Układanie słów z liter innego wyrazu – to troszkę trudniejsza zabawa. Na początku ustalamy hasło, np. marmolada. Zadaniem graczy jest wymyślenie jak największej liczby wyrazów składających się z liter hasła (np. mama, lada, mol). Na koniec podliczamy kto ma najwięcej poprawnych słów.

Gry słowne to fantastyczny sposób na spędzenie czasu ze swoim dzieckiem. Możecie grać w nie na spacerze, podczas podróży autobusem, albo w samochodzie. Jeżeli chcesz podszkolić język obcy – grajcie po angielsku! W ten sposób pożytecznie wykorzystacie czas, a przy okazji pomożesz swojemu dziecku poszerzyć słownictwo.

Balcewicz Justyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29092 )
Array ( [docId] => 29092 )