Jak nauczyć dziecko sprzątania

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 08-04-2012 r.

Zarówno dzieci jak i dorośli twierdzą, że sprzątanie nie należy do najciekawszych zajęć. Jednak to my dorośli musimy zachęcić dziecko do tego obowiązku. Wspólne sprzątanie może być niezłą zabawą, trzeba jednak najpierw nauczyć swoją pociechę jak samodzielnie dbać o porządek w swoim pokoju.

Małe dzieci szybko się nudzą, dlatego często początki sprzątania nie są łatwe. Ważna jest współpraca. Musimy spróbować zachęcić malucha do pomocy - powiedzieć mu na przykład, że on będzie podawał pluszaki, a Ty ułożysz ja na półce. Innym sposobem jest zabawa: Kto pierwszy wrzuci najwięcej zabawek do pudełka. Dzieci lubią rywalizować dlatego chętnie powinny włączyć się do pomocy.

Pamiętaj, żeby nie wyręczać swojego dziecka po zabawie, sprzątając jego zabawki. Dzieci szybko uczą się wygodnictwa.

Na koniec sprzątania warto jest pochwalić pociechę, gdyż motywuje go to do dalszego działania. Maluch w przyszłości będzie się bardziej starał i wykonywał swoje zadanie jeszcze lepiej i dokładniej niż dotychczas.

Według psychologów od 3. roku życia dziecko powinno sprzątać po sobie zabawki. W tym wieku maluch wie, że wszystko ma swoją kolejność i miejsce. Z roku na rok powinniśmy dokładać dziecku coraz to więcej obowiązków. Dzieci lubią naśladować dorosłych i chętnie pomogą, np. dla czterolatka wielkim wyróżnieniem będzie wspólne ścieranie kurzów bądź rozwieszanie prania.

Dziecko w wieku szkolnym powinno samodzielnie segregować swoje ubrania, czyste układać na półkach, brudne wyrzucać do prania, wyrzucić śmieci, sprzątać swój pokój, karmić zwierzęta domowe, nakrywać do stołu i sprzątać po posiłku. Nastolatek natomiast powinien już wiedzieć jak wykonuję się wszystkie domowe prace.

Nie zapomnij, że przykład idzie z góry. Dziecko nie będzie postrzegać sprzątania jako przykry obowiązek jeśli będzie widzieć jak rodzice robią porządki uzupełniając się nawzajem.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29085 )
Array ( [docId] => 29085 )