Jaki jest odpowiedni wiek by wysłać dziecko na pierwszą kolonię

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Decyzja o wyjeździe dziecka na pierwsza kolonię jest bardzo trudna, gdyż niesie za sobą wiele obaw i pytań. Jak sobie poradzić z obawami? Kiedy rzeczywiście powinien nastąpić moment rozłąki? Na początek należy zdać sobie sprawę, iż jest to decyzja wspólna, wymagająca wzajemnego przygotowania - zarówno dziecka, jak i rodziców.

Od razu można zaznaczyć, że nie ma z góry narzuconego wieku - są dzieci 6-letnie, które doskonale sobie poradzą, a są również 12-letnie, które nie wyobrażają sobie rozłąki z rodzicami i wolą pozostać w domu.

Na początek warto dowiedzieć się, czy dziecko chce w ogóle jechać na kolonie, poznać nowych kolegów, przeżyć niezapomniane przygody. Podobne pytanie powinni zadać sobie również rodzice - czy chcą dłuższej rozłąki z dzieckiem, czy nie będą co chwile dzwonić do malca. W ten sposób mogą rozbudzić w dziecku tęsknotę i spowodować, że wakacje będą nawet nieudane.

Kolejna kwestią jest wspólne wybranie miejsca pobytu. Wzbudzi to w dziecku ogromne zadowolenie oraz jeszcze większe zainteresowanie. Ważne, by miejsce koloni było w miarę niedaleko domu (ok. 3 godzin drogi). W przeciwnym wypadku narazić się można na dodatkowe ogromne koszty, gdy przyjdzie nam odwiedzić dziecko.

Odpowiednie wybranie i sprawdzenie biura podróży pozostaje w gestii rodziców. Należy wyczerpująco wypytać organizatorów o wszystkie nurtujące nas pytania.

Dorośli powinni zdać sobie sprawę, że dziecko poprzez uczestnictwo w koloni staje się bardziej samodzielne, nawiązuje nowe znajomości, poznaje nowe miejsca, rozwija się intelektualnie oraz nabywa nowych umiejętności. Dlatego w żadnym wypadku nie powinno się dziecka ograniczać.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29091 )
Array ( [docId] => 29091 )