Na czym polega mądre nagradzanie i karanie dziecka

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 25-05-2012 r.

Kary i nagrody są najstarszym narzędziem wychowawczym wykorzystywanym przez rodziców, nauczycieli i opiekunów wobec dzieci. W ten sposób dziecko uczy się co jest dobre, a co złe. Musimy zdać sobie sprawę, że to my dorośli mamy największy wpływ na kształtowanie osobowości naszych dzieci. Jasno stawiane wymagania i poczucie bezpieczeństwa to fundamenty przy kształtowania charakteru naszego dziecka.

Każda pochwała prowadzi do pogłębienia dobrego zachowania, zachęca do podjęcia trudniejszego zadania, umacnia także wiarę we własne wartości, natomiast kara ma być formą odstraszania.

Nagradzanie dziecka

Nagradzać można na wiele sposobów, ale pamiętajmy by nie doprowadzić tylko i wyłącznie do materialnego nagradzania. Dzieci bardzo szybko się przyzwyczajają, co w konsekwencji może skończyć się na problemach związanych z nakłonieniem go do bezinteresownej pomocy czy działania.

Najbardziej polecaną przez psychologów i pedagogów jest sama pochwała. To ona daje postawę do budowania stabilnego poczucia własnej wartości. Prowadzi do kolejnych starań i wiary w swoje możliwości. Inną bardzo pożądaną nagrodą jest darzenie dziecka zaufaniem. Rodzi ono w dziecku przedsmak dorosłości, poprawę swojego samopoczucia i własnej wartości.

Karanie dziecka

Znacznie trudniej jest wymyślić rozsądną karę dla dziecka. Pamiętajmy, że mądrze i sprawiedliwie dobrana, bez użycia agresji prowadzi do dobrego wychowania i zapobiega powtórnemu powtórzeniu złego postępowania. Dziecko musi wiedzieć za co i dlaczego zostaje ukarane oraz jakiej zmiany zachowania od niego oczekujemy. Kara powinna być adekwatna do wieku dziecka. Nigdy nie można karać malucha, który zrobił coś niechcący.

Bicie nie jest formą kary. Pamiętajmy przemoc zawsze powoduje agresję, którą dziecko wcześniej czy później wyładuje.

 

Sukcesem wychowania jest stanowczość i konsekwencja. Naukowo udowodniono, że nagradzanie powoduje większy efekt wychowawczy niż karanie.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29086 )
Array ( [docId] => 29086 )