Co zrobić, aby zapobiec demencji, rozwojowi cukrzycy i chorobom serca

Kategoria: Alzheimer
Data: 15-06-2012 r.

Odpowiednia dieta, tryb życia, aktywność fizyczna może zapobiec wielu śmiertelnym chorobom. Wprowadzając w swoim życiu pewne zmiany, masz wpływ na ograniczenie ryzyka rozwoju tych chorób: zarówno teraz jak i w przyszłości. Właściwie zbilansowana dieta zapobiega powstawaniu zespołu metabolicznego, co z kolei ogranicza ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób serca i demencji.

Przyczyną zespołu metabolicznego najczęściej jest nadwaga i otyłość brzuszna, nadmiary tkanki tłuszczowej zgromadzone w jamie brzusznej prowadzą do cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu krążenia oraz stanów zapalnych.

Zespół ten jest często wynikiem, niewłaściwego stylu życia, braku ćwiczeń, wysokokalorycznej diety, obfitej w tłuszcze (np. odżywianie się w barach szybkiej obsługi). Wysoko przetworzona żywność to również konserwanty i toksyny.

Poniżej przedstawiamy cztery kroki, jakie należy poczynić, aby zapobiec rozwojowi zespołu metabolicznego:

Po pierwsze: zmień swoje nawyki żywieniowe

Zdrowa dieta to podstawa, unikamy wcześniej wymienionej żywności wysoko przetworzonej, potraw smażonych, cukru prostego, słodzonych gazowanych napojów. Powinniśmy zamienić je na dużą ilość owoców i warzyw, nabiał, ryby, produkty bogate w witaminy, warto również stosować suplementy diety (multiwitaminy, wapń, magnez, koenzym Q10, kwasy Omega-3)

Po drugie: Ćwicz ciało i umysł

Staraj się przynajmniej kilka razy w tygodniu poświęcić po około 30 minut na ćwiczenia fizyczne, ich intensywność i rodzaj dopasuj do własnych możliwości, zdecydowanie bardziej wskazane są ćwiczenia aerobowe, np. marsze, gimnastyka. Nie zapominaj przy tym o aktywności umysłowej, rozwiązywanie krzyżówek, quizy, gra w szachy, warcaby, karty to tylko kilka ze sposobów na poprawienie sprawności umysłowej.

Po trzecie: zadbaj o właściwy sen

Jeżeli masz problemy z zaśnięciem, nie bój się powiedzieć o tym specjaliście. Na rynku dostępnych jest szereg leków, w tym również naturalnych, ziołowych, dostępnych bez recepty, które pomogą Ci spokojnie zasnąć. Pamiętaj, że zła dieta nadwaga, brak wysiłku fizycznego również ma negatywny wpływ na długość i jakość snu.

Po czwarte: Zastanów się nad samym sobą

Czy uprawiając sport, odpowiednio się zabezpieczasz? Jadąc na rowerze, uprawiając narciarstwo, czy inne sporty obarczone ryzykiem urazu głowy, powinniśmy stosować kaski ochronne. Każdy uraz głowy jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, jego skutki mogą się objawić nawet po bardzo długim czasie.

W leczeniu bólu unikaj leków opioidowych, często zwiększenie dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych okazuje się wystarczające, dodatkowo ulgę może przynieść akupunktura i inne metody naturalne. Należy zawsze szukać przyczyny bólu, a nie jedynie łagodzić objawy.

Unikaj toksyn: Palenie tytoniu, zażywanie narkotyków, alkohol w nadmiernych ilościach, konserwanty zawarte w żywności, to wszystko zanieczyszcza i obciąża nasz mózg. Pamiętaj, żeby dokładnie myć żywność (w szczególności owoce i warzywa) przed spożyciem. Klinicyści udowodnili, że spożywanie czerwonego wina w umiarkowanych ilościach oraz picie kawy (do dwóch filiżanek dziennie) ma pozytywny wpływ na pracę mózgu.

Bądź aktywny społecznie, uczestnicz w grupach wsparcia, klubach, współpracuj z innymi ludźmi.

Myśl pozytywnie, staraj się unikać negatywnych emocji, medytacja, joga, pozwalają się skupić na pozytywnych emocjach.

Bądź jak najdłużej odpowiedzialny za własne życie, gdy tylko zajdzie potrzeba, szukaj profesjonalnej pomocy.

Pamiętaj, że to co jemy, to jak żyjemy ma kolosalny wpływ na stan naszego zdrowia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29198 )
Array ( [docId] => 29198 )