Czy depresja i problemy z pamięcią zwiększają ryzyko Alzheimera

Kategoria: Alzheimer
Data: 15-06-2012 r.

Badacze wskazali depresję jako główny czynnik ryzyka choroby Alzheimera. Stosowanie u chorych na depresję Donepezilu, leku z wyboru w leczeniu choroby Alzheimera, pozwoliło istotnie statystycznie opóźnić występowanie choroby Alzheimera w badanej grupie.

Osoby, które mają problemy z pamięcią i cierpią na depresję są bardziej narażone na demencję – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”. Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego po trwających trzy lata badaniach, w których uczestniczyło 756 osób w wieku 55-91 lat z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi związanymi z zaburzeniami pamięci. Na podstawie testu mierzącego intensywność objawów depresyjnych u 208 badanych zdiagnozowano depresję.

Dalsza analiza wykazała, że im silniejsze były objawy depresyjne, tym większe było ryzyko wystąpienia Alzheimera. Każdy dodatkowy punkt na teście był związany ze wzrostem ryzyka o 3 proc.

„Nasze badania stanowią kolejny dowód na to, że depresja jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby Alzheimera” – mówi neurolog prof. Po H. Lu.

 

Zdaniem badaczy osobom cierpiącym na depresję i mającym łagodne zaburzenia poznawcze lub problemy z pamięcią może pomóc lek stosowany w leczeniu otępienia – donepezil, który opóźni chorobę Alzheimera. „Opóźnienie choroby Alzheimera nawet o dwa lata może znacznie poprawić jakość życia wielu osób” – uważa prof. Lu.

Badanych podzielono na trzy grupy. Pierwszej grupie podawano witaminę C, drugiej donepezil, a trzeciej placebo. Okazało się, że się po niespełna dwóch latach Alzheimer rozwinął się u 25 proc. osób przyjmujących witaminę C lub placebo, a tylko u 11 proc. osób przyjmujących donepezil. Lek nie miał natomiast wpływu na osoby, u których nie zdiagnozowano depresji.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29197 )
Array ( [docId] => 29197 )