Czy wysiłek fizyczny poprawia pamięć

Kategoria: Alzheimer
Data: 15-06-2012 r.

Badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pomagać przy lekkich zaburzeniach pamięci u dorosłych. Grupa naukowców z uniwersytetu w Melbourne zbadała wpływ zestawu ćwiczeń wykonywanych w domu na problemy z pamięcią wśród 128 ochotników powyżej 50 lat. U biorących udział w badaniu zauważono pewną poprawę w wykonywaniu zadań umysłowych.

Demencja już obecnie jest poważnym problemem. Przewiduje się natomiast, że na całym świecie liczba osób z chorobą Alzheimera, jej najpowszechniejszą formą, za pół wieku będzie czterokrotnie wyższa.

Najnowsze badanie skupiło się na lekkich zaburzeniach umysłowych, czyli takich problemach z pamięcią, które nie utrudniają życia codziennego. Nie zawsze są one początkiem demencji, natomiast często podwyższają ryzyko pojawienia się tej choroby.

Przez 24 dni niektórzy ochotnicy wykonywali trzy 50-minutowe serie średniej intensywności ćwiczeń, np. chodzili. Inni mieli nie zwiększać swojej aktywności fizycznej.

Po 24 dniach osoby, które ćwiczyły uzyskały lepsze wyniki na teście sprawności umysłowej i odnotowano u nich mniej oznak demencji. Pozytywny wpływ ćwiczeń utrzymywał się jeszcze przez 12 miesięcy po ich zaprzestaniu.

Wysiłek fizyczny jest zdrowy dla układu krążenia i może również poprawiać działanie umysłu dzięki dostarczaniu większej ilości krwi do mózgu.

Dr Susanne Sorensen, kierownik badań w Alzheimer’s Society (Towarzystwo Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera), twierdzi, że „regularny wysiłek fizyczny jest najlepszą metodą na obniżenie ryzyka demencji oraz może pomóc spowolnić jej postępowanie”.

„Potrzebne są kolejne badania, które będą miały na celu sprawdzenie, czy wysiłek fizyczny również zapobiega rozwijaniu się demencji u osób z lekkimi zaburzeniami umysłowymi” – ocenia Dr Sorensen.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29195 )
Array ( [docId] => 29195 )