Higiena osoby chorującej na Alzheimera - higiena jamy ustnej

Kategoria: Alzheimer
Data: 14-06-2012 r.

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej i zębów zapobiega trudnościom z jedzeniem i zabiegom stomatologicznym. Chorzy, podobnie jak ma to miejsce z kąpielą, z czasem zapominają, dlaczego trzeba myć zęby.

Aby skłonić osobę chorą do umycia zębów należy mówić do niej w prosty i zrozumiały sposób. Poprosić ją, aby wzięła szczoteczkę do ręki, następnie włożyła do jamy ustnej i dopiero wtedy zachęcić do umycia zębów (jeżeli po prostu poprosimy o mycie zębów, chory może nas nie zrozumieć). Pokazuj choremu, jak prawidłowo wykonać tę czynność!

Pilnuj, żeby po każdym posiłku chory mył zęby lub czyścił protezę. Należy również używać nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami. Wszelkie objawy dyskomfortu w jamie ustnej objawiają się niechęcią do jedzenia, gryzienia; jeżeli chory ma protezę, musi ona być dobrze dopasowana, wszelkie grymasy na twarzy podczas jedzenia mogą świadczyć, że tak nie jest.

 

Tak długo, jak to możliwe, odwiedzaj wraz z chorym gabinet dentystyczny. Warto również pytać stomatologów o fachowe porady.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29190 )
Array ( [docId] => 29190 )