Higiena osoby chorującej na Alzheimera - kąpiel

Kategoria: Alzheimer
Data: 14-06-2012 r.

Osoby cierpiące na Alzheimera, wraz z rozwojem choroby, w coraz mniejszym stopniu są zdolne do samodzielnej higieny. Początkowo potrzebują jedynie niewielkiego wsparcia i przystosowania sanitariatów, jednak z czasem pomoc staje się niezbędna. Opiekunowie muszą być zatem gotowi, by w razie potrzeby odpowiednio ją zapewnić. Poniżej przedstawiamy poradę dotyczącą przygotowania kąpieli dla chorego.

Kąpiel to dla chorego i jego opiekuna jedna z trudniejszych czynności związanych z higieną osobistą. Obecność opiekuna podczas kąpieli jest krępująca dla chorego, może to powodować u niego liczne frustracje, objawiające się krzykiem, oporem, a nawet agresją i przemocą fizyczną.

Takie zachowania pojawiają się ponieważ chory najczęściej nie pamięta, czemu służy kąpiel. Jest ona przez niego odbierana jako czynność nieprzyjemna. Choroba powoduje również zwiększenie wrażliwości na wodę, jej temperaturę.

Zanim rozpoczniesz kąpać pacjenta, przygotuj odpowiednio łazienkę. Połóż na wierzchu ręczniki, szlafrok, kosmetyki (szampon, mydło). Dzięki temu będziesz mógł w pełni skoncentrować się na samej kąpieli. Sprawdź, czy w łazience panuje odpowiednia temperatura, czy nie jest zbyt zimno.

Bardzo istotne jest zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa. Odpowiednio przystosuj w tym celu łazienkę:

  • zainstaluj poręcze ułatwiające korzystanie z sanitariatów,
  • zabezpiecz wszystkie ostre krawędzie,
  • zainstaluj w wannie lub kabinie prysznicowej krzesło kąpielowe,
  • na podłodze połóż maty przeciwpoślizgowe (takie akcesoria można nabyć w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym).

Pamiętaj o zwiększonym ryzyku upadku, nigdy nie zostawiaj chorego samego w łazience!

Zanim zaczniesz kąpiel, sprawdź temperaturę wody. Część pacjentów woli tradycyjną kąpiel w wannie, a niektórzy szybki prysznic – pozwól choremu wybrać rodzaj kąpieli. Ważna jest również godzina kąpieli, chory powinien być wypoczęty i w miarę możliwości w dobrym nastroju. Często określenie najwłaściwszej pory kąpieli wymaga kilku prób i podejść.

 

Zaangażuj chorego w kąpiel, poproś, aby wykonywał chociaż najprostsze czynności (np. trzymał szampon, szlafrok, ręcznik). Znaczna część osób ma problem z nagością, pozwól choremu zasłaniać się ręcznikiem, ograniczy to uczucie skrępowania. Bądź delikatny, skóra chorych bywa bardzo wrażliwa, unikaj szorowania, ostrożnie wycieraj pacjenta, bardzo drażliwą czynnością jest również mycie włosów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29183 )
Array ( [docId] => 29183 )