Opowieści poprawiają życie chorych z demencją

Kategoria: Alzheimer
Data: 18-06-2012 r.

Jak donoszą naukowcy z uniwersytetu w Missouri, stymulacja wyobraźni, poprzez zachęcanie chorych do snucia wszelkiego rodzaju opowieści przynosi mierzalne korzyści kliniczne. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich aktywności naszym podopiecznym.

Demencja należy do najbardziej znaczących zagrożeń zdrowotnych i społecznych. Liczba osób z tym schorzeniem rośnie głównie dlatego, że ludzie żyją coraz dłużej. Specjaliści prognozują, że w 2030 roku ma być dwa razy więcej osób z demencją niż obecnie, a w 2050 – trzy razy więcej.

Typowe dla choroby Alzheimera są zmiany nastroju i zachowania, dezorientacja, utrata pamięci, trudności z chodzeniem i mówieniem. Podawanie leków nie zawsze przynosi wyraźną poprawę.

Zespół prof. Lorraine Philips z University of Missouri wypróbował niewymagającą leków terapię TimeSlips, która poprawia zdolności komunikacyjne pacjentów i ma na nich pozytywny wpływ. Metoda opiera się na wspólnym tworzeniu przez grupę krótkich historii, z wykorzystaniem wyobraźni pacjentów. Inspiracją są humorystyczne obrazki prezentowane przez pomocników, którzy notują wypowiedzi pacjentów i kierują powstawaniem opowieści.

Podczas badań Philips i jej koledzy stosowali godzinne sesje TimeSlips, dwa razy w tygodniu przez sześć kolejnych tygodni. Zajęcia dały osobom z demencją wiele przyjemności i poprawiły komunikację międzyludzką. Korzystny wpływ na samopoczucie utrzymywał się przez kilka tygodni po zakończeniu sesji.

TimeSlips pozwala osobom z niewielką i umiarkowaną demencją na wchodzenie w interakcje z innymi, zachęca do aktywności, pozwala rozpoznawać i tworzyć. Korzystanie z metody jest łatwe, a jej wprowadzenie – tanie. Opiekunowie mogą się zajmować jednocześnie dużą liczbą pacjentów i nie muszą znać się na sztuce, muzyce czy innych rodzajach twórczości, czego wymagały dotychczasowe zajęcia terapii poprzez sztukę.

Źródło: Pap

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29205 )
Array ( [docId] => 29205 )