Rozmowa z chorym na Alzheimera

Kategoria: Alzheimer
Data: 14-06-2012 r.

Czasami zwykłe, codziennie używane zwroty mogą powodować u osób z demencją irytację, złość i niepotrzebne zdenerwowanie. Jakich sformułowań unikać więc, aby nie powodować u chorego niepotrzebnego, dodatkowego stresu?

W przeciwieństwie do zdrowych rozmówców osoby, nawet ze wczesną demencją, mają zaniki pamięci. Z pozoru niewinne zwroty wywołują u nich niepotrzebne zażenowanie, chory często nie jest w stanie przypomnieć sobie pewnych informacji. Zanim zadasz więc pytanie, dobrze je przemyśl, postaw się w sytuacji rozmówcy i odpowiedz sobie czy nie wywoła ono niepotrzebnego stresu?

Oto kilka przykładowych zwrotów, których należy unikać w rozmowie z podopiecznym:

  • Czy pamiętasz tamte czasy…
  • Jak nazywa się ten aktor/aktorka…
  • Czy możesz mi powiedzieć, jak coś zrobić?

Gdy rozmawiasz z chorym bardzo ważne jest, żeby mówić spokojnym, opanowanym tonem, podnoszenie głosu może powodować dodatkowy stres i agresję. Ważne jest również utrzymywanie kontaktu fizycznego z rozmówcą – trzymajmy go za rękę i patrzmy mu w oczy.

Wszystkie pytania powinny być formułowane w konkretny sposób, tak, aby odpowiedź mogła być jednoznaczna. Unikaj pytań otwartych, np. na co masz teraz ochotę? Sprecyzuj pytanie: czy chcesz teraz oglądać telewizję?

 

Jeżeli u chorego pojawi się już złość i rozdrażnienie, najlepiej załagodzić sytuacje, okazując uczucie, zrozumienie, empatię, np. postaraj się zmienić temat rozmowy lub włącz muzykę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29180 )
Array ( [docId] => 29180 )