Środki przeciwbólowe uspokajają chorych na demencję

Kategoria: Alzheimer
Data: 18-06-2012 r.

W Polsce leki przeciw psychotyczne są nadużywane przez lekarzy w leczeniu choroby Alzheimera. W szczególności leki pierwszej generacji, najczęściej stosowane u osób w wieku podeszłym, charakteryzuje wyjątkowo niekorzystny profil objawów niepożądanych. Porozmawiajmy więc z prowadzącym lekarzem psychiatrą, czy rzeczywiście są one niezbędne i czy nie warto zastosować leków lepiej tolerowanych.

Nadmierne pobudzenie i agresja to częste objawy demencji. Wielu lekarzy przepisuje wówczas leki antypsychotyczne, które jednak działają zbyt silnie, mogą nasilić objawy demencji oraz zwiększyć ryzyko udaru a nawet śmierci. Tylko w Wielkiej Brytanii co roku niepotrzebnie przepisuje się leki antypsychotyczne około 150 tys. pacjentów.

Naukowcy z Kings College w Londynie wraz z norweskimi kolegami podejrzewali, że gwałtowne zachowania starszych osób często mogą mieć związek z bólem, którego pacjenci nie są w stanie wyrazić w inny sposób.

Przeprowadzone w norweskich domach opieki badania objęły 352 osoby z umiarkowaną i ciężką demencją. Połowie z nich podawano środki przeciwbólowe przy każdym posiłku, pozostałe dostawały dotychczasowe leki. Po ośmiu tygodniach w grupie dostającej leki przeciwbólowe odnotowano zmniejszenie o 17 proc. objawów pobudzenia – była to większa poprawa niż po środkach antypsychotycznych.

Zdaniem autorów badań właściwe leczenie bólu może zmniejszyć ilość przepisywanych leków antypsychotycznych. Jak wyjaśnia prof. Clive Ballard, w przypadku pacjentów z demencją, ból jest bardzo często źle leczony ze względu na trudności z jego rozpoznawaniem. Leki przeciwbólowe mogą podnieść jakość życia tych osób, jednak muszą być przyjmowane pod nadzorem lekarza.

Źródło: PAP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29206 )
Array ( [docId] => 29206 )