Zielona herbata chroni przed demencją

Kategoria: Alzheimer
Data: 18-06-2012 r.

O pozytywnym wpływie picia zielonej herbaty, mówi się już od dawna. Do szerokiej listy jej profilaktycznego działania dołączyła również choroba alzheimera i prewencja rozwoju demencji. Warto więc włączyć jej kilka filiżanek do codziennej diety.

Regularne picie zielonej herbaty chroni mózg przed Alzheimerem i innymi formami starczej demencji – twierdzą naukowcy z Newcastle i Dundee, których ustalenia zamieszcza publikacja „Phytomedicine”.

Inną zaletą herbaty, którą upowszechniono w starożytnych Chinach jest ochrona organizmu przed chorobą nowotworową. Zielona herbata spowalnia rozrastanie się komórek rakowych.

Badania naukowców z uniwersytetu w Newcastle prowadzone we współpracy ze szkockim instytutem badań nad uprawami zbóż z Dundee miały na celu ustalenie, czy zdrowotne właściwości zielonej herbaty zaobserwowane po jej świeżym zaparzeniu działają po jej przetrawieniu przez organizm. Wynik okazał się pozytywny.

„Organizm przyswaja sobie zieloną herbatę dzięki enzymom w jelicie. Substancje chemiczne wytwarzane w procesie trawienia są bardziej skuteczne przeciw czynnikom pobudzającym rozwój Alzheimera niż zielona herbata w nieprzetrawionej postaci” – wskazuje dr Ed Okello, zaangażowany w badaniach.

Dwa związki odgrywają istotną rolę w rozwoju Alzheimera: nadtlenek wodoru – nieorganiczny związek z grupy nadtlenków i białko znane jako beta-amyloid.

Wcześniejsze badania wykazały, iż polifenole – organiczne związki z grupy fenoli występujące w czarnej i zielonej herbacie wiążą się z toksycznymi składnikami chroniąc komórki mózgowe. Po wchłonięciu przez organizm polifenole rozkładają się wytwarzając mieszankę związków i to właśnie one były tematem badań naukowców z Newcastle i Dundee.


 

Wiele polifenoli wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób.

Źródło: PAP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29204 )
Array ( [docId] => 29204 )