Czy jesteś zagrożony zawałem

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Zawał mięśnia sercowego inaczej martwica mięśnia sercowego to poważny stan zagrożenia życia. Od wieków choroby układu krążenia znajdują się na pierwszym miejscu pod względem przyczyn zgonów ludzi na całym świecie. Jak ustrzec się przed tymi poważnymi komplikacjami zdrowotnymi?

Odpowiedź jest prosta - wystarczy wyeliminować wszystkie czynniki ryzyka. Niestety nie na wszystkie mamy wpływ.

Kto więc jest zagrożony zawałem bardziej od innych? W grupie ryzyka są mężczyźni, bo to oni częściej chorują na chorobę niedokrwienną serca i miażdżycę. Według badań kobiety do okresu menopauzy chronione są przez żeńskie hormony płciowe. Po przejściu menopauzy odsetek kobiet przechodzących niedokrwienie mięśnia sercowego zwiększa się.

Osoby po czterdziestym roku życia, palące tytoń, otyłe i borykające się z nadciśnieniem tętniczym powinny być pod szczególnym nadzorem.

Wśród osób szczególnie narażonych są również chorzy na cukrzycę.

Inne przyczyny predysponujące do problemów kardiologicznych to niski poziom dobrego cholesterolu, wysoki poziom złego cholesterolu, wysoki poziom trójglicerydów, wysoki poziom homocysteiny i kwasu moczowego.

Narażone są również osoby, które posiadają niedobory witaminy B i kwasu foliowego, a także te, które wykazują małą aktywność fizyczną.

 

U osób zagrożonych zawałem wprowadza się profilaktykę pierwszorzędową, która ma na celu zapobieganie ostremu epizodowi choroby niedokrwiennej serca. Jej głównymi składowymi są aktywność fizyczna, dieta niskotłuszczowa oraz rzucenie palenia.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29238 )
Array ( [docId] => 29238 )