Ciepłolecznictwo

Autor: Stwora Sylwia
Data: 10-05-2012 r.

Kiedy dopadają Cię bolesne dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów, masz spowolniony metabolizm lub masz skłonności do częstych urazów lub kontuzji, a normalne sposoby leczenia nie przynoszą rezultatów, powinieneś zainteresować się medycyną alternatywną. Jedną ze skutecznych niekonwencjonalnych metod powrotu do zdrowia jest termoterapia.

Lecz się ciepłem

Ciepłolecznictwo jest jedną z odmian termoterapii, która polega na poddaniu miejsca zmienionego chorobowo działaniu wysokiej temperatury. Pod wpływem ciepłej masy powietrza naczynia krwionośne w obrębie tego miejsca ulegają gwałtownego rozszerzeniu, co przekłada się na jego lepsze ukrwienie i przyspiesza regenerację tkanek.

Najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi sposobami leczenia ciepłem są suche okłady, do których wykonywania wykorzystywane są worki z gorącym piaskiem, termofory lub poduszki elektryczne. Zabiegi wykonywane są również przy użyciu specjalistycznych lamp emitujących podczerwień lub nakładanie na zmienione chorobowe miejsce parafiny – głównie przy reumatyzmie, zapaleniu stawów i bólach kręgosłupa.

Powszechnym sposobem na szybką regenerację i oczyszczenie organizmu, a także przyspieszenie przemiany materii, chętnie wykorzystywanym przez sportowców, są wizyty w saunie.

Wskazania do ciepłolecznictwa i przeciwwskazania do ciepłolecznictwa

Na leczenie ciepłem powinieneś się zdecydować jeśli borykasz się z reumatyzmem, kamicą nerkową lub częstymi bólami głowy i brzucha. Zalecana jest również w czasie rehabilitacji po przebytej kontuzji lub urazie. Nagrzewanie oddziałuje kojąco i rozluźniająco na mięśnie, dlatego warto poddać się zabiegom ciepłolecznictwa przy bolesnych kurczach mięśni i stawów, a także po złamaniu, aby pobudzić niewykorzystywane mięśnie, schowane przez kilka tygodni w gipsie.

 

Korzyści ze stosowania zabiegów z wykorzystaniem wysokiej temperatury odczujesz również przy problemach z pęcherzem moczowym, krążeniem oraz zburzoną przemianą materii. Przeciwwskazaniem dla tej metody termoterapii są choroby wrzodowe żołądka, nadczynność tarczycy, hemofilia, choroby serca, żylaki, nadciśnienie tętnicze. Z terapii cieplnej nie mogą korzystać także kobiety w ciąży oraz osoby z nowotworami.

Ta forma kuracji leczniczej jest bezbolesna. Zredukuje wszelkie napięcia, co sprawi, że poczujesz się zrelaksowany i wypoczęty. Szczególnie warto się jej poddać w miesiącach zimowych lub w momencie zmieniania się poszczególnych pór roku, ponieważ nasz system immunologiczny w tych okresach jest szczególnie podatny na wszelkiego rodzaju infekcje i choroby.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29715 )
Array ( [docId] => 29715 )