Zioła na reumatyzm

Data: 15-12-2014 r.

W leczeniu chorób reumatycznych stosuje się przede wszystkim zioła o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a wśród nich najistotniejsze znaczenie mają te zawierające związki, które są pochodnymi kwasu salicylowego.

Eksperci przyznają, że zdarza się, iż naturalne zioła działają lepiej niż wydobyte z nich, w procesie technologicznym, substancje lecznicze. Być może decyduje o tym sposób, w jaki przyroda połączyła ze sobą te substancje, gdyż dotychczas nie udało się chemicznie stworzyć preparatu działającego dokładnie tak jak zioło. Swoje właściwości lecznicze zioła zawdzięczają nie tylko witaminom i minerałom, ale przede wszystkim zawartym w nich substancjom biologicznie aktywnym.

Co służy i pomaga chorym na choroby reumatyczne?

1. Okłady z aloesu

Najlepszy efekt dają okłady z trzyletniej lub starszej rośliny. Liść należy rozgnieść na papkę, nałożyć na lnianą ściereczkę i przyłożyć do chorego stawu. Jeśli pojawią się pęcherzyki pod papką, nie należy się tym przejmować. One znikną. Po zdjęciu okładu należy owinąć staw ciepłym szalem.

2. Okłady z cebuli

Należy rozdrobnić dużą cebulę, ugnieść na miazgę i tę przyłożyć na chore miejsce – jeśli skóra zacznie mocno piec, zdjąć okład. Jeśli nie ma takiego odczynu, okład można pozostawić na noc. Po jego usunięciu staw owijamy ciepłym szalem.

3. Nalewka z liści babki szerokolistnej

Słoik o pojemności 1 litra trzeba napełnić liśćmi babki, ugnieść je, a naczynie dopełnić 40% alkoholem. Szczelnie zamknąć słój i odstawić w ciemne, chłodne miejsce na 1 miesiąc. Po tym czasie smarować nalewką bolące stawy i mięśnie.

4. Napój antyreumatyczny

Kilka całych cebul z łupinami gotujemy około 15 minut. Odcedzamy, a następnie pijemy chłodny wywar 3 razy dziennie po szklance.

5. Poduszka z gorczycy

Gorczyca biała jako ziele „promieniujące” bywa wykorzystywana do napełniania poduszek gorczycowych (woreczek wypełniony nasionami) i polecana jako okład na miejsca z bólami reumatycznymi i bolące stawy.

6. Okłady z arniki

Roślina zawiera substancje, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, działają przeciwzakrzepowo oraz poprawiają krążenie krwi. Bardzo dobre rezultaty daje stosowanie okładów z naparów i odwarów, które zmniejszają opuchliznę i ból przy dolegliwości reumatycznych mięśni i stawów.

7. Herbatka z wiązówki błotnej

Wiązówka błotna ma właściwości przeciwgorączkowe (dzięki zawartości salicyny), napotne, moczopędne i przeciwreumatyczne.

Kora wierzby kruchej, wierzby purpurowej, wierzby pięciopręcikowej i wierzby wiciowej są wykorzystywane do celów leczniczych, również przy różnych chorobach reumatycznych.

Iwona Chęcińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36285 )
Array ( [docId] => 36285 )