Embolizacja - nowoczesna metoda usuwania mięśniaków

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 24-05-2012 r.

Mięśniaki są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami macicy. Mimo że przybierają postać łagodną, mogą prowadzić do licznych dolegliwości, a w konsekwencji do poważnych niedokrwistości (anemii). Najnowszą alternatywą pozbycia się mięśniaków jest zabieg embolizacji. Jest to metoda zarówno bezpieczna, jak i mało inwazyjna.

Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono co powoduje ten rodzaj nowotworu u kobiet. Wiemy jedynie, że dużą role odgrywają predyspozycje genetyczne i zaburzenia hormonalne oraz najbardziej narażone są kobiety pomiędzy 35 a 50 rokiem życia.

Niepokojące objawy

Drobne mięśniaki przeważnie nie dają dolegliwości, dlatego ważna jest systematyczne poddawanie się badaniom ginekologicznym. Większe guzki mogą sygnalizować swoją obecność poprzez nieprawidłowe miesiączkowanie (występowanie skrzepów, zbyt obfite bądź długie), plamienie lub krwawienie w różnych okresach cyklu miesiączkowego, a także ból podczas współżycia oraz anemia.

Na czym polega zabieg embolizacji

Lekarz ginekolog może zaoferować nam różne metody usunięcia mięśniaków, jedną z nich jest embolizacja. Polega na wprowadzeniu do tętnic macicznych leku, który ma za zadanie zamknąć naczynia zaopatrujące mięśniak w krew. Przez co guz nie jest odżywiany, a w konsekwencji zmniejsza się i znika. Takie leczenie jest najbardziej wskazane u kobiet w okresie rozrodczym i gdy wielkość nowotworu nie przekracza 10 cm średnicy.

Efekty

Zabieg jest wykonany bez użycia skalpela, dlatego nie niesie ze sobą ryzyka powikłań takich jak podczas operacji. Badania statystyczne dowodzą, że najczęściej po roku guz zmniejsza się o 90% i nie odrasta, gospodarka hormonalna nie zostaje zaburzona, a dolegliwości ustępują.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29148 )
Array ( [docId] => 29148 )

Array ( [docId] => 29148 )