Korzyści aromaterapii

Autor: Stwora Sylwia
Data: 16-05-2012 r.

Wzmianki na temat receptur opisujących sposób przygotowania i zastosowania olejków eterycznych znajdziemy w Biblii, poezji, czy egipskich papirusach. Przykładowo Kleopatra, która cierpiała na bezsenność wypełniała poduszki płatkami róż. Aby w pełni korzystać z niebywałych właściwości aromaterapii warto wiedzieć, które należy użyć do walki z trapiącymi Cię dolegliwościami.

Sposoby zastosowania aromaterapii

Zmagając się z chorobami skóry, bezsennością, problemami z krążeniem czy bólami mięśni lub bólami związanymi np. ze złamaniami czy zwichnięciami najlepiej stawać aromaterapię w formie kąpieli. Do napełnionej wodą wanny należy wlać 5-15 kropli olejków, dokładnie wymieszać go z wodą i położyć się na 10-30 minut. W celu wzmocnienia efektów terapeutycznego zabiegu można zapalić kadzidełka lub świece zapachowe. Po zakończonej kąpieli nasmaruj ciało balsamem zawierającym olejek eteryczny. W ten sposób złagodzisz ból, odprężysz się i poprawisz samopoczucie.

Inną formą terapii jest masaż, który najlepiej sprawdza się przy dolegliwościach mięśni, zaburzeniach krążenia oraz złym nastroju. Ciepłe kompresy wykorzystuj przy artretyzmie, bólach mięśni, nerwobólach, bólach menstruacyjnych, napięciu przedmiesiączkowym i w stanach zapalnych skóry. Zimne okłady z dodatkiem olejków pomogą złagodzić bóle głowy i napięcie wywołane np. sytuacjami stresowymi. Korzystnie wpłyną również na zmęczone oczy oraz siniaki.

W przypadku opuchlizny, kolkach, skurczach lub urazach kości i stawów kojące efekty przyniesie terapia rozpoczęta ciepłymi, a zakończona zimnymi okładami. Inhalacje to najlepszy sposób na walkę z dolegliwościami układu oddechowego oraz stanach przemęczenia organizmu.

Olejki do aromaterapii

Infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, katar czy anginę zwalczysz olejkiem eukaliptusowym, sosnowym, lawendowym, tymiankowym, anyżowym, cynamonowym lub szałwiowym. Przy bólach głowy, migrenach, nadpobudliwości i bezsenności uspokajająco i kojąco zadziała ekstrakt z lawendy, mięty, eukaliptusa, grejpfruta i melisy.

Jeśli zmagasz się z otyłością lub nadmiernym zatrzymaniem wody w organizmie zastosuj olejek lawendowy, rozmarynowy, jałowcowy lub z kopru włoskiego. Ukąsił Cię owad, masz problemy ze skórą, chcesz odstraszyć komary, pozbyć się bólu zęba lub dolegliwości reumatycznych? Pomocny będzie olejek z goździka lub drzewka herbacianego.

A gdy cierpisz z powodu depresji, zmęczenia psychicznego, wzmożonego napięcia psychicznego lub masz trudności z zapamiętywaniem i koncentracją sięgnij po olejek rozmarynowy. Wypadaniu włosów zaradzisz olejkiem tymiankowym lub Ylang Ylang a łupieżowi – geraniowym.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29716 )
Array ( [docId] => 29716 )