Właściwości solanki

Autor: Stwora Sylwia
Data: 21-05-2012 r.

Zmagając się z problemami reumatoidalnymi, zwyrodnieniami stawów, zmianami miażdżycowymi czy problemami ze skórą warto pomyśleć o zastosowaniu kąpieli w solance. Leczenie oraz rehabilitacja za pomocą wody siarczkowej przynoszą długotrwałe efekty.

Czym są solanki

Solanki inaczej wody siarczkowe to wody mineralne, które pochodzą z naturalnych źródeł lub są wytwarzane sztucznie. Zawierają w sobie związki siarki, bromku, magnezu, potasu, wapnia oraz jony sodu, manganu, jodu i chloru. Wydobywane z najgłębszych warstw ziemi stanowią podstawę zabiegów balneologicznych opierających się w znacznej mierze na leczniczych kąpielach. Wykorzystywane są również do fasonów siarczkowych polegających na częściowym zanurzaniu w wodzie kończyn górnych i dolnych, a także masaży, inhalacji, kuracji pitnych i okładów.

Wody siarczkowe występują w wielu krajach Europy m.in. na Litwie, Słowacji i Łotwie, we Włoszech, w Portugalii, Francji oraz Niemczech. W Polsce istnieje wiele uzdrowisk wykorzystujących lecznicze właściwości tych wód np. Busko Zdrój oraz Kudowa Zdrój.

Zastosowanie solanki

Woda siarczkowa zaczyna działać oddziaływać na organizm przy nawet najmniejszym jej kontakcie ze skórą, na którą wpływają podrażniająco. W ten sposób aktywizują układ krążenia i przyspieszają transport krwi w całym organizmie. Usprawniają również procesy trawienie i przemianę materii.

Solanka rozszerza również pory skórne oraz reguluje ciśnienie tętnicze. Przede wszystkim jest zalecana osobom mającym problemy z układem ruchu wywołane zmianami reumatoidalnymi, zapalnymi oraz zwyrodnieniowymi stawów, mięśni oraz kręgosłupa.

 

Z prozdrowotnych właściwości wód siarczkowych powinny korzystać również osoby zmagający się z chorobami skóry, układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego zwłaszcza o charakterze miażdżycowym. Zabiegi z użyciem solanki wspomagają odtruwanie organizmu z toksyn, smogu i innych substancji szkodliwych oraz zmniejszają bolesne obrzęki. Inhalacje solankowe skutecznie zwalczają dolegliwości układu oddechowego.

W zależności od rodzaju choroby lub dolegliwości, z którą się zmagasz lekarz pomoże dobrać Ci odpowiedni rodzaj zabiegów z użyciem wody siarczkowej.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29717 )
Array ( [docId] => 29717 )