Co grozi w przypadku niedoboru magnezu

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Magnez jest jednym z najbardziej spotykanych pierwiastków. Ten cenny pierwiastek stanowi wiele istotnych ról w ludzkim organizmie. Odgrywa dużą rolę w prawidłowym utrzymywaniu ciśnienia osmotycznego krwi i skurczów mięśni. Jest składową enzymów i stymuluje je do wytwarzania energii. Wspomaga metabolizm węglowodanów, tłuszczów i aminokwasów. Ponadto współtworzy kości i zęby. Dzięki jego obecności regulowane jest przyswajanie innych pierwiastków takich jak wapń i potas.

Zapotrzebowanie na magnez dorosłej osoby wynosi od trzystu do czterystu miligram na dobę. Dzieci powyżej pierwszego roku życia powinny dostarczać organizmowi sto pięćdziesiąt miligram magnezu na dobę.

Kogo może dotyczyć niedobór magnezu? Może on dotyczyć osób ze zmniejszoną zdolnością przyswajania tego pierwiastka. Tak dzieje się w przypadku nadużywania alkoholu, poparzeń czy po przejściu operacji gastrologicznych. Może też wiązać się z niewystarczającym dostarczaniem magnezu z pożywieniem. Duże ilości magnezu wydalane są również z moczem. Sprzyja temu zażywanie produktów działających moczopędnie takich jak kofeina i alkohol.

Jak diagnozować niedobór magnezu? Niestety analiza krwi wskazuje tylko na ilość magnezu w surowicy krwi, a nie w kościach i tkankach. Dlatego niedobór tego pierwiastka rozpoznaje się często dopiero gdy po jego suplementacji odczuwa się poprawę samopoczucia.

Jakie objawy mogą świadczyć o zbyt małej ilości magnezu? Do najczęstszych należą ból głowy, apatia, zmęczenie, niepokój, drażliwość, bezsenność, duża wrażliwość na światło i hałas, kurcze i drżenia mięśni, a przy dużych niedoborach drgawki.

Aby zapobiec tym dolegliwościom wprowadź do swojej diety produkty bogate w magnez takie jak orzechy, zielone warzywa, gorzka czekolada. Ogranicz spożywanie kofeiny i alkoholu, a gdy zajdzie taka potrzeba skorzystaj z preparatów magnezu w tabletkach.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29160 )
Array ( [docId] => 29160 )