Co to jest stopa cukrzycowa

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Mianem stopy cukrzycowej określa się zespół objawów pojawiających się jako powikłanie w przebiegu cukrzycy. To powikłanie jest jednym z najgroźniejszych. Dotyczy około dziesięciu procent osób chorujących na cukrzycę.

Przyczyną pojawienia się objawów zespołu stopy cukrzycowej jest nieprawidłowe ukrwienie a tym samym niedotlenienie stopy. Inną przyczyną jest uszkodzenie nerwów obwodowych i zakażenia drobnoustrojami.

Osoba chorująca na cukrzycę z reguły nie odczuwa bólu, a więc nie ma sygnału ostrzegawczego. Wszelkie urazy i otarcia mogą stanowić poważny problem. Dodatkowo rany u osoby chorującej trudno się goją.

W przypadku osób o zachowanym czuciu charakterystyczne jest uczucie dyskomfortu w obrębie stopy. Ból, mrowienie i pieczenie najczęściej pojawiają się w nocy. Charakterystyczne są również zmiany skóry na stopach. Staje się ona cieńsza, wrażliwa, błyszcząca. W zawansowanych stadiach pojawiają się pęknięcia, owrzodzenia i deformacje. Wówczas zaburzana zostaje możliwość lokomocji.

U niektórych pacjentów konieczna staje się amputacja stopy. W profilaktyce zespołu stopy cukrzycowej ważne jest stałe kontrolowanie poziomu glukozy we krwi oraz cholesterolu i trójglicerydów. Zaleca się również wprowadzenie do swojego trybu życia aktywności fizycznej i diety bogatej w antyoksydanty. Z praktycznych wskazówek niezwykle istotne jest noszenie wygodnego obuwia, zapobieganie urazom oraz prawidłowa pielęgnacja.

W przypadkach, w których występuje martwica lekarz chirurgicznie usuwa ją. Choremu podaje się antybiotyk. Celem leczenie jest zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się zakażenia.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29173 )
Array ( [docId] => 29173 )