Czym są antykataboliki

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-05-2012 r.

W naszym organizmie równocześnie zachodzą procesy anaboliczne i kataboliczne. Pierwsze budują białka, drugie prowadzą do ich rozkładu. Jeśli chcesz osiągnąć ładnie wyrzeźbione ciało, musisz zadbać o to, aby w organizmie znalazło się więcej anabolików, które wspomogą budowę mięśni.

Anabolizm a katabolizm

Anabolizm i katabolizm są procesami związanymi z przemianami metabolicznymi działającymi na zasadzie przeciwieństw. Pierwszy z nich dotyczy syntezy prostych związków odżywczych w większe struktury. W przypadku mięśni podczas tego procesu pojedyncze aminokwasy łączą się ze sobą w białka, co umożliwia budowanie tkanki mięśniowej. Aby anabolizm miał miejsce, należy dostarczyć organizmowi dużą porcję energii. Do procesów anabolicznych zaliczamy m.in. syntezę tłuszczów, fotosyntezę, biosynteza DNA oraz powstawanie glicerolu.

Z kolei katabolizm to proces prowadzący do rozpadu większych cząstek na mniejsze, co wiąże się z utratą energii. W przypadku mięśni powoduje on zmniejszanie ich objętości. Przykładem katabolizmu jest hydroliza tłuszczów oraz fermentacja. W wyniku wysiłku fizycznego w naszym organizmie zaczynają dominować procesy kataboliczne. Aby zapobiec utracie masy mięśniowej na rzecz tłuszczu należy wspomóc się antykatabolikami.

Substancje, które zmniejszą katabolizm

Antykataboliki to substancje wspomagające wzrost masy i siły mięśniowej, redukujące zmęczenie powysiłkowe oraz przyspieszające regenerację organizmu. Pomagają one przełamać granice organizmu podczas wzmożonej aktywności fizycznej i osiągnąć wyższy stopień sprawności. Przeciwdziałają również procesom katabolicznym zachodzącym w momencie głodzenia się, wystąpieniu urazu czy sytuacji stresowej.

Najskuteczniejszymi preparatami antykatabolitycznymi są glutamina, aminokwasy BCAA, HMB oraz tauryna. Powinieneś je zażywać zaraz po przebudzeniu, bezpośrednio przed lub po treningu lub przed snem, gdyż wówczas jesteś najbardziej narażony na zwiększenie się niekorzystnego kierunku przemian metabolicznych.

Możesz sięgać po specjalne odżywki i preparaty zawierające substancje wspomagające anabolizm lub też dostarczać je w postaci naturalnej np. spożywając posiłki bogate w białko oraz węglowodany.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29650 )
Array ( [docId] => 29650 )