Jak przeciwdziałać wiosennym alergiom

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 24-05-2012 r.

Wiosna według większości ludzi jest jedną z najpiękniejszych pór roku. Za oknem z dnia na dzień robi się coraz cieplej, przyroda budzi się do życia co pozytywnie wpływa na poprawę samopoczucia. Niestety nie dla alergików. Dla nich ten okres to wysyp mnóstwa alergenów m.in. pyłków kwiatów, traw, krzewów i drzew, które powodują dość uciążliwe objawy.

Typowymi objawami wiosennej alergii na różnego rodzaju pyłki są opuchnięte, bolące i piekące oczy, cieknący nos, notoryczne kichanie. Wiosna to pora roku, która najbardziej sprzyja swobodnemu unoszenie i przemieszczaniu się pyłków w powietrzu.

Leczenie

Najbardziej skuteczną metodą pozbycia się alergii jest uniknięcie alergenu czyli substancji odpowiedzialnej za wywołanie alergii.

Jednak w przypadku alergii wiosennej trudno będzie nam pozbyć się takiego alergenu dlatego powinniśmy jak najszybciej wybrać się do lekarza alergologa. Po dokładnym rozpoznaniu choroby prawdopodobnie zostaną nam przepisane leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidowe i kromony. Leki te są pomocne w łagodzeniu naszych dolegliwości na tyle byśmy mogli normalnie funkcjonować mimo otaczających nas pyłków.

Inną metodą walki z alergią są szczepionki odczulające. Proponuje się je osobom, u których zastosowane leczenie przeciwhistaminowe nie złagodziło objawów alergii.

Ograniczenie kontaktu z alergenem

Oto co powinieneś zrobić:

  • w okresie pylenia ogranicz spacery po parkach i łąkach
  • po powrocie do domu najlepiej przemyj twarz
  • staraj się przebywać w pomieszczeniach zamkniętych
  • zawsze po deszczu i na wieczór wietrz mieszkania
  • unikaj dymu z papierosów, spalin
  • podczas jazdy samochodem zamykaj okna
  • często zmieniaj pościel
  • nie susz ubrań ani pościeli na świeżym powietrzu

Wiosenne alergie najczęściej nie są niebezpieczne. Musimy jednak pamiętać, że nieleczona alergia na pyłki może prowadzić nawet do astmy oskrzelowej.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29283 )
Array ( [docId] => 29283 )