Jak się leczy nadczynność tarczycy

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Nadczynność tarczycy to choroba, która polega na nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Jest to stan przewlekły, który z czasem może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Szacuje się, że na chorobę tą cierpi około dwóch procent społeczeństwa. Zdecydowanie częściej chorują kobiety.

W diagnostyce nadczynności tarczycy stosuje się badanie laboratoryjne krwi. Bada się stężenie tyreotropiny (TSH) oraz wolnych frakcji hormonów tarczycy FT3 i FT4. Oprócz analizy krwi stosuje się badanie ultrasonograficzne tarczycy. W przypadku wykrycia guzków stosuje się biopsję cienkoigłową.

Istnieją pewne symptomy świadczące o nieprawidłowej pracy gruczołu tarczowego. Wymienione poniżej objawy powinny skłonić do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie z endokrynologiem. Osoba chorująca ma zwiększony apetyt, ale pomimo tego chudnie. Często nadmiernie się poci i ma biegunki. Jest nerwowa i drażliwa, odczuwa kołatanie serca, duszność i osłabienie mięśni nóg. U kobiet miesiączkujących pojawiają się nieregularne i skąpe krwawienia. U mężczyzn może dojść do powiększenia gruczołów piersiowych i spadku libido.

Nieprawidłowo działający gruczoł tarczowy ma również wpływ na skórę. Staje się ona wrażliwa, sucha i swędząca. Włosy stają się cienkie i rzadkie a paznokcie łamliwe. W zaawansowanym stadium choroby wokół szyi powstają charakterystyczne zgrubienia czyli wole. Dzieje się tak na skutek powiększenia się tarczycy. Może to powodować ucisk na otaczające narządy i trudności w przełykaniu.

W zależności od zaawansowania choroby stosuje się leczenie farmakologiczne, radioterapię lub leczenie operacyjne. W przypadku pierwszym stosuje się doustne leki mające na celu zmniejszenie produkcji hormonów tarczycy. Radioterapia polega na podawaniu jadu radioaktywnego. Dzięki współczesnej medycynie leczenie nadczynności tarczycy stało się możliwe. Z reguły jednak konieczne jest jego kontynuowanie do końca życia pacjenta.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29170 )
Array ( [docId] => 29170 )