Jak skutecznie uchronić się przed kleszczami

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 15-06-2012 r.

Wiosna i lato to pory roku, w których kleszcze najczęściej atakują. Dni są dłuższe, spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu co jeszcze bardziej sprzyja ukąszeniom. Jak się zatem uchronić? Gdzie najczęściej możemy zostać przez nie zaatakowani?

Idealnymi warunkami dla kleszczy są rejony wilgotne, zarośnięte i zaciemnione. Wybierając się na spacer do parku, lasu czy łąkę jesteśmy najbardziej narażeni na zaatakowanie. Zalecane jest zatem zwrócenie szczególnej uwagi na ubiór. Nie powinniśmy rezygnować długich spodni, bluzek zakrywających całe ręce, wysokich skarpetek, butów z wysoką cholewką oraz nakryć głowy.

Oprócz ubrań zabezpieczających nas przed ukąszeniem zalecane jest zastosowanie preparatów odstraszających takie insekty. Można je stosować zarówno na ubrania jak i bezpośrednio na ciało unikając okolicy oczu. Szeroki asortyment tych produktów możemy spotkać w aptekach, a coraz częściej i w sklepach.

Na rynku również są dostępne preparaty zabijające kleszcze tzw. permetryny. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy ich stosować bezpośrednio na ciało.

Gdy często przebywamy w pobliżu lasu, parku bądź planujemy dłuższy wypad np. nad jezioro, rzekę czy w góry warto skorzystać z szczepień ochronnych. Zabezpieczają nasz organizm przed niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze tj. kleszczowe zapalenie mózgu.

Siadanie na pniach drzewach czy zbieranie suchych patyków jest bardzo niebezpieczne. W takich miejscach najczęściej można spotkać młode kleszcze, równie szkodliwe co dorosłe.

Po powrocie do domu nie zapomnijmy dokładnie oglądnąć naszego ciała. Głównie zwracając uwagę na pachwiny, fałdy skórne, okolicę za uszami skórę głowy oraz pępek. Szybkie usunięcie kleszcza obniża lub całkowicie eliminuje zakażenie.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29165 )
Array ( [docId] => 29165 )

Array ( [docId] => 29165 )