Jak sobie radzić w przypadku zapalenia ucha

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 25-05-2012 r.

Zapalenie ucha to jedna z najczęstszych dolegliwości laryngologicznych. Charakteryzuje się silnym narastającym bólem ucha zwłaszcza w nocy, a także towarzyszą mu zatkanie ucha i osłabienie słuchu, ból głowy, gorączka, katar, utrata apetytu czy nawet biegunka.

Najczęściej zapalenie ucha u najmłodszych zaczyna się od infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza kataru. Natomiast u dorosłych głównymi czynnikiem powodującymi zapalenie jest zimny powiew chłodnego powietrza zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym bądź powikłanie po odrze, ospie wietrznej czy płonicy. Zapalenie ucha często występuje przy zapaleniu zatok, osłabieniu odporności, wycięciu migdałków bądź urazie kości skroniowej czy błony bębenkowej.

Bardzo ważne jest prawidłowe dobrane i w miarę wcześnie rozpoczęte leczenie. W takim przypadku infekcja dość szybko przechodzi i nie pozostawia przykrych śladów w postaci powikłań. Leczenie dobiera się w zależności od stopnia nasilenia objawów oraz zaawansowania choroby.

Gdy infekcja jest w początkowym okresie rozwoju, wskazane jest zastosowanie ciepłych okładów oraz leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

 

W przypadku ostrego zapalenie ucha, w którym podłoże jest bakteryjne - oprócz leczenia przeciwzapalnego, przeciwgorączkowego, przeciwbólowego oraz obkurczającego błonę śluzową nosa i uszu - niezbędne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Antybiotyki mogą być nieskuteczne u osób u których zapalenie ma podłoże infekcji wirusowej. W takim przypadku chory będzie musiał być poddany leczeniu laryngologicznemu, które polega najczęściej na nacięciu błony bębenkowej w celu umożliwienia wydostania się płynów gromadzonych w uchu środkowym. Zabieg przynosi dużą ulgę - ból najczęściej albo znacznie się zmniejsza albo całkowicie mija.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29149 )
Array ( [docId] => 29149 )