Jak sobie z nim radzić z zapaleniem piersi

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 25-05-2012 r.

Twoje piersi są obolałe, zaczerwienione, spuchnięte, a momentami nawet stwardniałe? Dodatkowo czujesz się osłabiona, masz gorączkę i ból głowy? Najprawdopodobniej objawy te sygnalizują zapalenie piersi. To przypadłość dotykająca wiele mam, najczęściej w pierwszych tygodniach karmienia piersią.

Zapalenie piersi może być spowodowane zatkaniem kanału mlekowego, infekcją czy alergią. Przyczynić się do tego mogą:

  • nieregularne karmienia lub skracanie karmień,
  • nieskuteczne opróżniania piersi przez naszego malucha (zła technika przystawiania dziecka)
  • nadprodukcja mleka
  • źle dobrana bielizna, zbyt obcisła czy niewygodna
  • przemęczenie i stres
  • popękane brodawki przez które bakterie dostają się do środka

W trakcie zapalenia nie należy zaniechać karmienia piersią. Zapalenie nie jest przeszkodą wręcz przeciwnie - wskazane jest jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi co umożliwia szybsze pozbycie się infekcji.

Sprawdzone domowe sposoby radzenia sobie z tą przypadłością to zastosowanie okładów ze schłodzonej kapusty. Ma ona działanie obkurczające i antybakteryjne. Podczas gdy maluch nie do końca opróżnia pierś, należy pokarm odciągnąć przy pomocy laktatora. Trzeba pamiętać o wygodnej i luźnej bieliźnie. Najczęściej zapalenie powinno ustąpić do 48 h.

Jeśli objawy dalej towarzyszą, należy skontaktować się z lekarzem w celu wdrożenia leczenia lekami. Zazwyczaj jest to leczenie przeciwgorączkowe i zastosowanie antybiotykoterapii. Obecne antybiotyki stosowane przy tym schorzeniu nie są szkodliwe dla niemowlęcia dlatego bez przeszkód mama może nadal karmić piersią.

 

W niektórych przypadkach podczas przewlekłego zapalenia piersi w okolicy brodawki powstaje ropień. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest chirurgiczne nacięcie ropnia oraz pobranie jego treści. Wskazane jest w tym okresie karmienie dziecka drugą piersią, a pokarm z chorej piersi należy opróżniać laktatorem.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29150 )
Array ( [docId] => 29150 )